01.04.2020 18:12


Berlínská filharmonie bezplatně zpřístupnila archiv koncertů, české orchestry vysílaly online

Autor: Alžběta Cutáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Když nemohou lidé na koncert, přijde koncert za nimi. Ke zrušení kulturních akcí z důvodu pandemie koronaviru se vedení Berlínské filharmonie postavilo kreativně a nabídlo posluchačům archiv svých koncertů zdarma. Česko je následovalo a umožnilo zhlédnutí hudebních představení online.

Budova brněnské filharmonie (Autor: Alžběta Cutáková)BRNO – Vedení Berlínské filharmonie umožnilo bezplatný přístup k záznamu všech koncertů na svých webových stránkách. Akce pro nadšence klasické hudby trvala do konce března. Brněnská a Česká filharmonie nabídly svým příznivcům živé přenosy z vybraných koncertů.

Německý symfonický orchestr na svém oficiálním webu www.digitalconcerthall.com/en/home zveřejnil pro návštěvníky kompletní archiv koncertů ve formě videí. Po bezplatné registraci vyžadující jméno, e-mail a zemi původu, získal uživatel plný přístup. Tím mu bylo umožněno vyhledávání podle hlavního dirigenta, skladatele díla či epochy, do které skladba spadá, účinkujících sólistů a mnoha dalších kritérií. Vybrané koncerty si uživatel mohl bezplatně poslechnout, klidně opakovaně, do konce března. Stránky jsou dostupné v angličtině, němčině a španělštině, dále pak čínsky, japonsky a korejsky. Českou verzi textu web nenabízí.

MluvčíFilharmonie Brno Kateřina Konečná považuje za skvělé, že orchestry takto pružně zareagovaly na současnou situaci. Brněnská filharmonie podle slov Konečné plánuje obdobný krok. „V následujících dnech uvolníme ke sledování některé archivní koncerty,“ uvedla Konečná. Návštěvníkům brněnské scény by ráda vzkázala, že zdraví je na prvním místě a že hudba léčí. Vzhledem k aktuálním nařízením se snaží s posluchači udržet kontakt alespoň komunikací online, například přes facebook.

Další možností, kterou české filharmonie využily, je vysílání právě hraných koncertů online. Brněnská filharmonie jí podle Konečné realizovala ve dnech 12. a 13. března. „Akci jsme stihli deset minut před vyhlášením zákazu o sdružování skupin nad třicet osob,“ upřesnila Konečná. Streamování pro své fanoušky nabídla také Česká filharmonie. Hudebníci odehráli v sobotu 28. března komorní benefiční koncert ve čtyřech českých nemocnicích na podporu zdravotníků i pacientů, kteří bojují s koronavirem. Přenos mohli diváci sledovat v televizi, na iVysílání i na facebooku.

Přenos sledovala i studentka Věra Polanská. Dozvěděla se o něm na facebookovém profilu České televize. Část sobotního koncertu zhlédla v živém vysílání, zbytek poté zpětně. „Nejvíce se mi líbil duet pro housle a klavír z Mé domoviny od Bedřicha Smetany,“ upřesnila Polanská. Celé představení podle ní bylo moc vydařené. Oceňuje také fakt, že koncert fungoval jako benefice a vybrané peníze poputují na podporu a vybavení vybraných nemocnic. 

Klíčová slova: filharmonie, koronavir, klasická hudba, živé vysílání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.