29.03.2014 11:20


Benátského kupce uvede brněnské Městské divadlo poprvé v novém překladu

Autor: Tereza Konířová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brněnské Městské divadlo uvede přesně za týden hru anglického dramatika Williama Shakespeara Benátský kupec. V roli bohatého Žida Šajloka se objeví známý herec Boleslav Polívka. Šajloka Polívka nehraje poprvé, tentokrát se však musí vypořádat s jiným překladem hry. 

Brno – Hudební scéna brněnského Městského divadla představí už v sobotu 5. dubna příběh z pera známého anglického dramatika Williama Shakespeara Benátský kupec. Hra, která bývá obvykle označovaná za romantickou komedii, je však komedií jen do jisté míry. Hlavní dějovou linku tvoří příběh Bassaniových námluv a sňatku s belmontskou dědičkou Porcií. Právě to naplňuje základní předpoklad komedie, protože hra končí šťastně svatbou, dokonce trojnásobnou. Příběh židovského lichváře však komediálnost komplikuje. "Hra zachází s nejzákladnějšími otázkami lidského svědomí, pracuje s láskou, nenávistí, dobrem a zlem," uvedl dramaturg hry Jiří Záviš.

Herci a režisér Městského divadla Brno z inscenace Benátský kupec. Foto: Tereza Konířová

Diváci mohli už Boleslava Polívku v roli Šajloka v minulosti vidět na Shakespearovských slavnostech. Tentokrát si ji ale mohou vychutnat v podání herců Městského divadla v jiném překladu. "Zvolil jsem překlad Jiřího Joska, který je od známějšího překladu Martina Hilského mírně odlišný. Bolek si na to musí zvyknout, ale pořád je to Shakespeare," uvedl režisér inscenace Stanislav Moša. Boleslav Polívka přiznává, že mu občas naskakuje už dříve naučený text. "Bylo lehčí hrát jednu hru francouzsky a potom anglicky. Rozhodně jsem však rád, že mohu hrát v takové příjemné a přitom profesionální atmosféře," řekl Polívka.

Režisér hry a ředitel divadla Stanislav Moša spolupráci s Boleslavem Polívkou domlouval už delší čas, ale původně si ho vybral pro jinou shakespearovskou hru – Krále Leara. Sám herec však navrhnul, zda by místo toho nemohli nazkoušet právě Benátského kupce, s kterým už má zkušenosti. Na Krále Leara má podle svých slov ještě čas. Na roli Šajloka ho baví to vyrovnávání přirozené lidskosti s monstrem. "Hra vzbuzuje několik otázek. Co je spravedlnost a co je křivda? Co je právo a zákon? Co je slitovnost a soucit? Je Šajlok krvelačný lichvář, který nemilosrdně žádá libru masa z těla svého protivníka, anebo nešťastná oběť křesťanské averze?" uvedl Záviš. "Není lehké obě polohy Šajloka srovnat tak, aby jedna nepřevažovala," doplnil Polívka.

Společně s Boleslavem Polívkou se v inscenaci představí například herečky Svetlana Janotová jako Porcie a Andrea Březinová v roli Jessiky, Šajlokovy dcery. Obě herečky byly 27. března letočního roku MdB oceněny vstupem do pomyslné síně slávy. Spolu s herci Boleslavem Polívkou a Jiřím Duškem otiskly své dlaně do Brněnského chodníku slávy před budovou divadla v Lidické ulici.

Klíčová slova: Benátský kupec, William Shakespeare, Městské divadlo Brno, Boleslav Polívka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.