28.02.2019 00:00

Basketbalistky brněnských Žabin porazily v předposledním kole ligy městské rivalky Teamstore Brno a míří do play-off

Autor: Vojtěch Dufek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Povinné vítězství zvládly i bez zraněné Webbové a upevnily si pozici třetího týmu v tabulce. Hráčky Teamstore zůstávají s jediným vítězstvím v sezoně na posledním místě. Trenér domácích Žabin Viktor Průša o motivaci protihráček věděl a byl s výhrou spokojený. „Hostující tým neměl co ztratit, a proto jsem rád, že jsme utkání zvládli,“ řekl spokojeně po zápase.

Brno – Zápas začaly hráčky obou týmu nepřesnými střelami a skóre tak otevřela až ve druhé minutě litevská pivotka domácích Justina Matuzonyová. Hostující se držely střelbou z dlouhé vzdálenosti, když se za tři body trefila Kašicová. Žabiny aktivně bránily po celém hřišti a hostující tým měl v některých fázích problém s přechodem vlastní poloviny. Litevské pivotka dominovala na doskoku a trenérka hostů Zítková reagovala střídáním pivotek. Ze hřiště odešla Selucká, kterou nahradila Holubová. Matuzonyová ale dále dokázala uplatňovat svou výškovou převahu a hostujícím nezbývalo než ji faulovat. Už po šesti minutách měly hostující hráčky pět týmových faulů a každý další jejich faul znamenal trestné hody. V sedmé minutě zápasu vedly hráčky Žabin už dvouciferným rozdílem, když se tvrdým nájezdem prosadila Zohonová. Do konce první čtvrtiny se ještě stihla prosadit hostující Zítková, která přesně zakončila i přes faul bránící hráčky a následně proměnila trestný hod a snížila tak rozdíl na dvanáct bodů. První čtvrtina skončila 26:14 pro domácí.

Aktivní obrana se domácím vyplácela i ve druhé čtvrtině, když hned při prvním útoku donutily soupeřku k porušení pravidla o krocích a získaly míč. Práce v obraně jim pomáhala i v útoku, když dokázaly dávat snadné a rychlé koše z protiútoků. Hráčky Teamstoru se tlačily do zakončení, ale když se dostaly do koše zrazovala je nepřesné střelba. Střelecky se nedařilo ani domácím hráčkám, ale ty na rozdíl on hostujících šly na útočný doskok a dostávaly tak další možnosti k zakončení. V polovině druhé čtvrtiny zlepšily hráčky Teamstoru obranu, povedlo se jim několik rychlých zakončení a vrátily se do zápasu. Trenér domácích vrátil na hřiště Matuzonyovou, ale hostující hráčky stahovaly náskok svých soupeřek. Průša vzal time-out, udělil svým hráčkám pokyny a ty se okamžitě zlepšily. Litevská pivotka na sebe dokázala navázat tři hráčky soupeře, uvolnila tak svou spoluhráčku Galíčkovou na perimetru a ta se trefila za 3 body. Domácí tak zastavili bodovou vlnu soupeřek a do poločasu si opět vybudovali dvouciferný náskok. Do šaten se odcházelo za stavu 47:31.

Pořadatelé vyplnili přestávku soutěží pro diváky o zapůjčení auta na víkend. Vybraná soutěžící se bohužel ani jedním ze tří pokusů z půlky hřiště do koše netrefila, i když při posledním hodu nechybělo mnoho, výhru ale nezískala.

Domácí hráčky vtrhly do druhé půle sedmibodovou šňůrou, kterou se hostujícím podařilo přerušit až po dvou minutách. Trenérka Teamstoru Zítková prostřídala hráčky, ale tlak Žabin nepolevil a po čtyřech minutách třetí čtvrtiny už domácí vedly propastným rozdílem třiceti jedna bodů. Na krásnou akci domácí Zohnové sice dokázala stejným stylem odpovědět hostující Zítková, ale ani její rychlý nájezd nedokázal s vývojem zápasu nic udělat. Do poslední čtvrtiny tak musely hráčky Teamstoru nastoupit se ztrátou 40 bodů.

I za rozhodnutého stavu hnal trenér Průša své svěřenkyně k lepším výkonům a vyžadoval po nich maximální nasazení. Hráčkám Žabin se začala dařit i střelba a pět minut před koncem jim k překonání sta hranice chybělo pouhých 5 bodů. Hostujícímu týmu docházely síly a z herního projevu bylo poznat, že chtějí zápas hlavně dohrát. Dvě minuty před koncem proměnila domácí Lenka Šoukalová trestný hod a Žabiny tak dosáhly sto bodové hranice. Do konce utkání ještě skórovaly i hráčky Teamstoru, ale poslední slovo měly stejně Žabiny, které zvítězily rozdílem 50 bodů 105:55.

Trenér Průša už se dívá do bojů v play-off a před posledním kolem doufá v návrat zraněné Webbové. „Ona je důležitá pro naši přechodovou fázi a i pro postupný útok, tak doufám, že nám bude moct brzo pomoci a jsem rád, že jsme dnešní utkání zvládli i bez ní. Teamstore je můj bývalý klub a tak to pro mě bylo takové pikantnější utkání,“ komentoval po zápase spokojeně trenér domácích. Pivotka hostů Barbora Holubová byla z výsledku lehce zklamaná, ale uznávala kvalitu soupeřek. „Žabiny mají skvělý hráčky a my jsme dělaly chyby v obraně, zbytečně jsme jim dávaly možnost podruhé potřetí zakončit, je to škoda,“ popsala problém svého týmu pivotka. „Nebýt toho nepovedeného začátku třetí čtvrtiny nemuselo to vůbec skončit takovým rozdílem. Holky nehrály vůbec špatně, ale prostě jim to dneska zase nevyšlo,“ ohodnotil utkání fanoušek Teamstoru Vícena.

Oba týmy čeká ještě poslední zápas základní části. Žabiny se postaví dalšímu brněnskému týmu KP Brno a hráčky Teamstoru budou doma hostit klub U19 Chance. Žabiny budou následně směřovat do play-off a hráčky Teamstoru do play-out. Sezona tedy na svůj vrchol teprve čeká.

Klíčová slova: basketbal, Brno, Žabiny, Teamstore