16.04.2016 09:46

Basketbalisté Nymburka ovládli sérii proti Turům a jsou prvními semifinalisty

Autor: Monika Veselá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Basketbalová národní liga zná svého prvního semifinalistu. Stal se jím Nymburk, který v pátečním zápase na domácí palubovce porazil svého soupeře ze Svitav s třicetibodovým rozdílem. Úřadující mistr tak jasně ovládl celou čtvrtfinálovou sérii, kdy v každém zápase dokázal svitavským basketbalistům nastřílet přes sto bodů.

Nymburk – Páteční basketbalový souboj mezi domácím Nymburkem a osmým týmem tabulky po základní části soutěže Svitavami byl pro hostující tým zápasem o všechno. Proti mistrovi nutně potřeboval zvítězit, prohra by totiž znamenala definitivní konec postupovým nadějím. Nymburští basketbalisté si ale před zraky fanoušků ve Sportovním centru dokázali vysokou výhrou o třicet bodů potřinácté v řadě zajistit semifinálovou účast a sérii ovládli jasně 3:0. „Záleželo především na nás, jak se zápas bude vyvíjet. Kontrolovali jsme hru a dokázali zápas i celou sérii dovést do výsledku, který jsme chtěli,“ řekl po zápase trenér domácích Ronen Ginzburg.

Od úvodního rozskoku diktovali tempo hry domácí hráči. Dvoubodovým košem otevřel skóre Howard Sant-Roos, který celkově zaznamenal třináct bodů. V prvním poločase si basketbalisté Nymburka dokázali vypracovat více než dvacetibodový náskok a to především zásluhou vysoké úspěšnosti střelby (52/32).

Začátek zápasu mezi úřadujícím mistrem z Nymburka a Tury ze Svitav

Po výměně stran se svitavští Tuři dál marně snažili najít správnou cestu k zastavení náporu domácích. „Když jsme ve druhé půli změnili styl obrany, Nymburk okamžitě trestal. Proměnili střely z dálky a rozdíl se vyšplhal na příliš velký rozdíl,“ zhodnotil utkání hostující hráč Jan Špaček. Ve třetí čtvrtině Středočeši vstřelili hned sedm tříbodových košů a skóre upravili na 89:47 ve prospěch Nymburka.

V polovině poslední desetiminutovky domácí dokázali potřetí za sebou pokořit stobodovou hranici a svého čtvrtfinálového soupeře porazili o více než třicet bodů. I přes vysoký rozdíl ve všech zápasech, byla sezóna pro Tury úspěšná. Poprvé v historii se podívali do play off. „Jsem spokojený s nasazením a bojovností mého týmu. Když už jsme hráli čtvrtfinále, je dobře, že právě s týmem této kvality,“ uzavřel svitavský trenér Stanislav Petr.

Nymburští hráči jsou prvním týmem, který si zajistil účast v semifinále. V dalším pátečním zápase totiž Geosan Kolín podlehl soupeři z Prostějova, který se tak ujal vedení v sérii 2:1 a již v úterý může slavit postup. Zápasy dalších čtvrtfinálových dvojic jsou na programu v sobotu. Mužstvo Děčína přivítá na své palubovce hráče USK Praha (stav série 1:1) a fanoušci v Opavě se zase mohou těšit na souboj domácích s hosty z Pardubic (stav série 0:2).

ČEZ Basketball Nymburk – Bohemilk Tuři Svitavy 107:70

Nejlepší střelci:  Randle 20, De Zeeuw 14, Sant-Roos 13 – Bruinsma 22, Jones 14, Bašta 8

Klíčová slova: basketbal, Nymburk, Tuři, Svitavy, semifinále