08.10.2017 12:12


Balkan film fest měl menší návštěvnost, než se čekalo. Je to pro nás ponaučení, řekla organizátorka.

Autor: Tereza Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na festival balkánských filmů Balkan film fest mohli zavítat fanoušci kinematografie od pondělí 2. až do středy 4. října v parku Lužánky. Festival nabídl vedle snímků z pěti států i debaty s režiséry nebo koncerty. I přesto byla návštěvnost nízká. Podle organizátorky Markéty Zelené za to mohlo počasí.

Taneční skupina PIRIN

Brno - Na letošním Balkan film festu v Brně stihli organizátoři od pondělí 2. do středy 4. října v parku Lužánky promítnout  celkem 18 filmů z Makedonie, Srbska, Chorvatska, Slovinska a Bosny a Hercegoviny. Některé z nich se v Česku promítaly vůbec poprvé a titulky k nim vytvořili sami organizátoři.  Z programu byl nejnavštěvovanější komiksový snímek Lavaderman od chorvatského režiséra Zvonimita Rumboldta.

Filmy a doprovodný program se konaly ve dvou stanech v parku Lužánky a v  kavárně Ponava. „Počasí nám od úterý nepřálo, doprovodný program jsme museli přesunout do kavárny Ponava, venku byla moc velká zima.  Do dalších ročníků jsme alespoň poučeni, že na podzim už je na pořádání takových akcí pozdě. Jsem si jista, že kdyby bylo tepleji, byla by i větší návštěvnost,“ okomentovala festival organizátorka Markéta Zelená.

Promítání filmů doprovázely debaty nebo hudební vystoupení. V pondělí mohli návštěvníci diskutovat s chorvatským režisérem Zvonimitem Rumboldtem po promítání jeho filmu Lavanderm, nebo si zatančit na hudbu brněnské kapely Alija. V úterý festival navštívil černohorský režisér Senad Šahmanović a chorvatská písničkářka Tena Rak s jejím projektem Šecér. Festival ve středu zakončil DJ Alien Balkan Beats.

„K festivalu jsem se dostala díky kamarádovi, který ho organizoval. Věděl, že se zajímám o Balkán, tak mě pozval, já šla a nelituji toho. Viděla jsem celkem tři filmy. Nejvíce se mi asi líbil makedonský snímek Horserides a samozřejmě chorvatský Lavaderman, jsem totiž fanoušek komiksů,“ okomentovala festival studentka umění Vanessa Špačková.

Podle Zelené festival nebyl tak úspěšný, jak čekali. „Byli jsme zklamaní, že nepřišlo tolik lidí, a hlavně studentů Balkanistiky. Nicméně podle režiséra Senada Šahmanoviće se nám to povedlo a nemáme to vzdávat. Určitě se těšte na další akce, “ doplnila.

Podle brněnského odborníka na balkánskou kinematografii Jaromíra Blažejovského je otázka specifičnosti balkánské kinematografie složitá. Existují ale znaky, kterým se filmy vyznačují. „Vnímal jsem kdysi například nápadný rozdíl v temperamentu chorvatských a srbských filmů. Chorvati jako by se snažili trochu upjatě ukazovat sami sebe jako civilizovaný národ v kravatě, zatímco srbské filmy prezentovaly více divokost, bláto, vášeň a bídu. V posledních letech se však tento rozdíl spíše smazává, chorvatské filmy si přejí být neméně vášnivé a také vzniká mnoho koprodukcí napříč zeměmi,“ vysvětlil. 

 

 

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.