09.11.2017 23:59


Balancuji mezi fatálností a banálností, řekl umělec Krištof Kintera u příležitosti představení své knihy

Autor: Nikola Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Cyklus Prostor Pro se tentokrát přesunul do oblasti umění a literatury. Besedovat a představit svoji novou knihu Nic si o tom nemyslet přijel do knihovny brněnského Pražákova paláce umělec Krištof Kintera, jehož výstava Nervous Trees je v Rudolfinu k vidění od poloviny září. Na besedu dorazil i Juraj Horváth z nakladatelství Boabab, které Kinterovu knihu vydalo. Besedu doprovázela vernisáž výstavy Nejkrásnější české knihy 2016.

Umělec Krištof Kintera představil svoji knihu Nic si o tom nemyslet spolu s vydavatelem Jurajem Horváthem

Brno – Svoji knihu Nic si o tom nemyslet představil umělec Krištof Kintera ve středu 8. listopadu v knihovně Moravské galerie. Kromě Kintery se besedy, pořádané organizátory cyklu Prostor Pro, zúčastnil i vydavatel Juraj Horváth z nakladatelství Baobab, které Kinterovu knihu vydalo. Prezentace knihy byla spojena s vernisáží výstavy Nejkásnější české knihy 2016, která bude v Pražákově paláci k vidění až do konce března.

Kinterova kniha Nic si o tom nemyslet vyšla v polovině září, tedy ve stejné době, kdy byla zahájena jeho výstava Nervous Trees v pražském Rudolfinu. „Mezi knihou a výstavou není souvislost, ač je to tak často prezentováno. Rudolfinum si udělalo klasický katalog k výstavě. Nic si o tom nemyslet je nenarativní guláš, který vybízí k myšlení,“ upřesnil situaci Kintera. „O tom, že by Krištof vytvořil knížku pro puberťáky, jsme se bavili už asi před deseti lety,“ dodal vydavatel z nakladatelství Baobab Juraj Horváth.

Kintera s Horváthem chtěli docílit toho, aby kniha, určená pro teenagery, nenabízela pouze text ke čtení, případně doplněný ilustracemi, ale aby vybízela k akci. „Nešlo mi se stylizovat do role ilustrátora pro dětský svět. Puberta je to zlomový okamžik. Člověk v tom věku je nesmírně citlivý a dochází k určování azimutu, vymezování se vůči světu,“ řekl Kintera. Podle Horvátha je kniha mišmašem, který nerespektuje žádnou časovou osu. „Fotky nejsou focené najednou, někde v galerii, ale jsou sebrané z různých období, proto mají třeba různou kvalitu,“ řekl vydavatel.

Ačkoli mnozí mohou brát Kinterovu tvorbu jako jakýsi humorný úkaz, on sám své umění hodnotí jako balanc na hraně. „O vážnost mi opravdu jde. Snažím se oscilovat mezi fatálností a banálností,“ popsal Kintera svoji činnost a dodal, že výstava v Rudolfinu se původně měla jmenovat Fatál banál. „Establishment Rudolfina se ale nedokázal ztotožnit s myšlenkou, že by v názvu bylo slovo banální,“ sdělil autor.

Právě výstava Nervous Trees byla nejčastějším předmětem otázek. Bližší vysvětlení nabídl Kintera například ke zřícenému lustru v první místnosti výstavy. „Ta místnost bývala Masarykova pracovna, má jistou závažnost. Lustr je autentický, museli jsme ho naaranžovat tak, aby se dal vrátit zpátky v nepoškozeném stavu,“ sdělil Kintera a s humorem poznamenal, že jednodušší by bylo k němu vylézt na štaflích a jednoduše ho odříznout.

Besedy, která trvala něco málo přes hodinu, se zúčastnilo asi padesát lidí, značnou část z nich tvořili studenti. „Byla jsem na Kinterově výstavě v Rudolfinu a to mě vlastně přimělo přijít na besedu. Byla jsem zvědavá na jeho další aktivity,“ řekla účastnice debaty Michaela Bohunová.

S představením knihy byla spojená vernisáž výstavy Nejkrásnější české knihy 2016. Soutěž pořádá každoročně Ministerstvo kultury ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Letos proběhl již dvaapadesátý ročník. „Porota, letos poprvé v mezinárodní složení, vybírala z 250 přihlášených titulů a to v sedmi hlavních a několika vedlejších kategoriích. Nakonec ocenila více než 30 knih,“ uvedla kurátorka výstavy Judita Matějová. Oceněné knihy jsou k vidění v knihovně Moravské galerie v Pražákově paláci. Návštěvníci si je mohou prohlížet až do konce března.

Klíčová slova: Krištof Kintera, umění, kniha, literatura, Moravská galerie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.