12.05.2017 14:59


Babišovo chování je jako výjev ze školky

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Minulý týden unikly na veřejnost tři tajné nahrávky ministra financí Andreje Babiše. V první vulgárně mluví o členech vlády. V těch dalších plánuje vydávání článků v Mladé frontě Dnes a řeší i živé policejní spisy. Přístup a vystupování Andreje Babiše k odposlechům jeho rozhovorů s dnes již bývalým novinářem MF Dnes mi připomíná výjev jako ze školky. 

Autor textu Ondřej Kaloud, Foto: Alice Šplíchalová

Malý chlapec Andrej, pocházející z dobře situované rodiny, se přestěhuje do menšího města a nastoupí do místní školky. Mezi děti je uveden jako vzorný a hodný hoch, který by měl jít příkladem. Neničí bábovičky ani nekrade lopatky a sítka tak jako místní děti. Ve školce se pomalu zabydluje, a i přes jeho přesvědčení, že bude jiný, začíná do kolektivu zapadat. 

Jednoho rána ho paní učitelka přistihne, jak mluví sprostě. Nadává všem svým kamarádům z party i starším dětem. Malý Andrej všechno odmítá a místo omluvy žaluje. „Podívejte se na Slávka a Mirka paní učitelko. Oni dětem kradou hračky už dlouho a nic jim neřeknete,“ zlobí se.  Sotva se děti probudí z poobědového šlofíku, musí paní učitelka za Andrejem znova. Viděla ho, jak nabádá mladší spolužáky. Říká jim, jaké neplechy mají místo něho dělat, aby on stále vypadal jako hodný chlapec. Když ho paní učitelka vyzve, aby to vysvětlil, neodpoví na jedinou otázku. Začne řvát na všechny okolo. Ublíženě žaluje na ostatní děti. Ty prý ve školce zlobily mnohem víc a ještě dřív, než přišel. Ostatním všechno projde a jen na něj si učitelka zasedla.

Když pak vykládá všechno doma mámě, mluví naprosto jinak. Svou vinu samozřejmě odmítá a stěžuje si, že ho paní učitelka skrytě sledovala. O tom, jak ho nemají rádi, hovoří tak srdcervoucně, že by nejedno oko nezůstalo suché. „Celé to je kampaň proti mně mami. Nikdo mě v té školce nechce. Mirek, Slávek i další děti dělají mnohem horší věci. Paní učitelka je ale zlá jenom na mě.“ 

Vedení školky Andrejovým rodičům doporučí, aby radši přestoupil někam jinam. Ti to samozřejmě odmítají. Jejich hodný chlapeček nic neudělal a líbí se mu tady. Takovou radost přece paní učitelce ani dětem neudělají. I když je jejich přístup skandální, ve stejné školce bude se všemi těmi lumpy Andrej dále.

Bohužel vláda České republiky není mateřská školka. Andrej Babiš nadává místo dětem ministrům. Bábovičky a lopatky nejsou živé policejní spisy. Nabádání spolužáci nejsou zaměstnanci Mafry. Ministr financí nedokázal u rozhovorů týkajících se nahrávek odpovědět věcně na skoro žádnou otázku a jen rozzlobeně říkal, co dělají špatně jiní. Při komunikaci na sociálních sítích i v projevech sepsaných jeho týmem mluvil podobně jak s mámou. Chudák, kterého se chtějí politici (kterým on i přes více než tři roky ve vládě není) zbavit. Jestli jsou nahrávky sestříhané nebo ne, musí posoudit až policie. Ale i kdyby byly jen z části pravdivé, jako mohou být například kauzy dluhopisy nebo Čapí hnízdo, měl by soudný člověk podat demisi sám. Před dvanácti lety stačilo Stanislavu Grossovi řádně nevysvětlit, proti dnešním dnům směšných, asi deset milionů korun. 

Klíčová slova: Babiš, glosa, vládní krize

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.