13.12.2020 19:38


Až polovina Čechů se bojí dopadu Zelené dohody na ekonomiku, vyplývá z průzkumu

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sedmdesát procent Čechů nikdy neslyšelo o Green dealu neboli Zelené dohodě pro Evropu. Češi považují klimatickou změnu za dlouhodobý problém, který je třeba řešit. Bojí se však poškození české ekonomiky a nárůstu cen. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM ve spolupráci s institutem Europeum.

Ilustrační foto. Autor: Dominik Pohludka

Brno – Změna klimatu podle Čechů existuje a způsobuje ji člověk. Česká společnost se ale rozchází v názoru, zda je tento problém potřeba řešit hned, nebo až v horizontu několika let. Pouze tři procenta dotazovaných se domnívá, že je klimatická změna výmysl. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM ve spolupráci s intitutem Europeum. „Pro Čechy je klima relativně důležité téma. Zároveň úzce souvisí s problematikou sucha,“ řekl analytik agentury STEM Nikola Hořejš.

Z průzkumu také vyplývá, že 53 procent Čechů nikdy neslyšelo o uhlíkové neutralitě. Obdobně je tomu u Zelené dohody pro Evropu, o které nikdy neslyšelo 70 procent dotazovaných. „Obecně mají hlubší představu o tom, co je Zelená dohoda, zastánci Evropské unie. Paradoxně se dá ale říct, že téměř nikdo přesně neví, o co se vlastně jedná,“ popsal výzkumník institutu Europeum Vít Havelka.

Češi Evropské unii v otázce klimatu nedůvěřují. Až 85 procent z nich si ale myslí, že by státy měly v boji s klimatickou změnou úzce spolupracovat. Obecně jsou však Češi velmi skeptičtí ohledně možných řešení tohto problému. „Vnímáme politiku hlavně skrze peněženku. Proto bude zásadní, jak se řešení klimatické změny odrazí na životní úrovni lidí,“ vysvětlil Havelka. Podle průzkumu se polovina Čechů domnívá, že Zelená dohoda poškodí českou ekonomiku. Podle 80 procent lidí snižování emisí povede minimálně ke zdražování.

Podle výsledků loňského Eurobarometru evropské státy považují ochranu životního prostředí za zásadní nebo velmi důležité téma. Liší se však v názoru, co je největší současný problém životního prostředí. Z dat vyplývá, že v České republice je důležitá především čistota přírody, zatímco třeba v Polsku je to kvalita ovzduší. Severské státy jako Švédsko a Finsko považují za nejdůležitější téma změnu klimatu.

Green deal

Zelená dohoda pro Evropu neboli Green deal je seznam kroků s cílem dosáhnout v Evropské unii do roku 2050 klimatické neutrality, což znamená produkovat pouze tolik skleníkových plynů, kolik jich jsme schopni neutralizovat. Dohodu představila v prosinci loňského roku Evropská komise. Jejím cílem je zajistit postupný přechod na ekologičtější a udržitelnější hospodářství. Pro dosažení těchto cílů Evropská unie vyčlení přibližně 260 miliard eur.

Klíčová slova: zelená dohoda, green deal, klimatická změna, uhlíková neutralita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.