16.11.2016 12:01


Až na pokraj psaní

Autor: Lada Součková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jako studentce žurnalistiky se mi často stává, že si lidé v mém okolí nedokáží představit, z čeho se studium skládá. Když se jim to snažím vysvětlit, říkám, že je náš obor hodně praktický. Neustále píšeme, fotíme a sbíráme informace. Většinou mi na to odpoví, že je to super, že to musí být jednoduché. Close enough.

Lidé z jiných oborů si však často neuvědomují, co studium doopravdy obnáší. Neustále otravuji lidi, chodím za nimi, píšu jim, volám jim, někdy to vše najednou. Ruce mě bolí od toho, jak někomu pořád strkám před obličej diktafon, nikdy si nezvyknu na nahrávku svého hlasu a často se mi stává, že nahrávka celé tiskovky najednou zmizí. Zkuste se tedy na chvíli vžít do role mladého žurnalisty i vy.

První semestr je více teoretický, začnete se orientovat v mediální krajině, letmo prolítnete jednotlivé žurnalistické žánry, obrácenou pyramidu a babičku ze Šumavy, pro kterou píšete. Z některých věcí budete zprvu dost zmatení, pomůže vám však kamarádka Adelajda, bystré to děvče, které vyřeší problém každého prváka na „žurně“, jak našemu oboru říkáme.

Druhý semestr se nese v duchu letáků, pamfletů a epoch. Začnete také víc psát, hlavně když si dáte zpravodajství. Ještě ani nevíte, jak má vypadat titulek, ale musíte ho mít napsaný na přesný počet znaků. Mezera je znak. Čárka je znak. Pomlčka je znak. Všechno je znak. Do ruky vám strčí diktafon, vystrčí vás z učebny a máte hodinu a půl na to, abyste napsali anketu. V ulicích Brna zjistíte, že každý druhý člověk se jmenuje Pepa Novák nebo Marie Novotná, protože nikdo vám nechce říct svůj názor, natož celé jméno. Když projdete zpravodajstvím, znamená to jediné – můžete do STISKu.

Stisk je online internetový deník studentů žurnalistiky. Zní to dobře, že? Pravda je, že v tomto semestru se z vás stane naprostý asociál, který nebude mít na zábavu čas. A pokud jednou někam vyrazíte, pokusíte se z toho vyždímat nějaký článek. Když už, tak už. Obrácená pyramida signalizující strukturu zprávy nahradí Maslowovu pyramidu potřeb – začnete jíst v menze, vařit budete jen polévky z pytlíku a spánek si budete dopřávat mezi semináři na polštářích v atriu.

Když po týdnu ten maraton skončí, ještě si ani nestihnete povšimnout, že jste to přežili a na Facebooku se objeví příspěvek od nového šéfredaktora s prosbou, abyste mu naposílali svá témata na další vydávací týden. Načež vlezete s velikou nadějí do infobanky, abyste zjistili, že všechna témata již byla rozkradená vašimi kolegy – ano, nejdřív je to kolega sem, kolega tam. Tedy do doby, než se strhne boj o témata. Když zjistíte, že v Četce (rozuměj Infobanka ČTK) již vážně není o co stát, začnete googlit. A googlite a googlite a zase googlíte, dokud neobjevíte minimálně tři témata, která stojí za napsání. V půlce semestru se však i zabouchlé dveře vaší sousedky zdají jako dobré téma. Lidem by se měla připomenout důležitost zámečníků a ostatních řemeslníků, no ne?

A taky nesmíte zapomenout na aktualitu. Teda rovnou dvě. Jde třeba o článek, který vyjde do hodiny po tom, co Špilberk začne hořet s titulkem „Víme první: Špilberk v plamenech!“. Dejme tomu, že Špilberk nehoří úplně každý den, budeme se tedy soustředit na vykolejenou šalinu. Na tom není vůbec nic složitého. Když zjistíte, že na druhém konci Brna vykolejila šalina, prostě jen skočíte do své Audiny, kterou jste si koupili minulý měsíc za peníze z brigády, a snažíte se dostat na místo co nejrychleji. Tam promluvíte nejdříve s řidičem, s lidmi z dopravního podniku, s policistou, s cestujícím, a zeptáte se i náhodného kolemjdoucího, jestli se při užívání městské hromadné dopravy cítí bezpečně. Protože čím víc zdrojů, tím přeci lépe. Nesmíte zapomenout udělat fotku a nejraději i video – multimédia jsou velmi důležitá. A hlavně jsou podmínkou ukončení kurzu. Poté zamíříte do nejbližší kavárny s Wifi, abyste zde článek napsali, odeslali a modlili se, že editoři budou zrovna na příjmu.

Když se vám však podaří STISK ukončit, aniž byste přišli o rozum, své přátele a zapomněli, jak vypadají vaši rodiče, budete si myslet, že máte vyhráno. Omyl. STISK otevírá brány do světa praxe. Praxe. Osm hodin denně. Pět dní v týdnu. Po dobu tří měsíců. Pokud vás někde na praxi přijmou. A pokud vám ji potom uznají.

Všechno to zní velmi složitě, výhodou ale je, že každým dnem získáváte mnoho zkušeností, které využijete v praxi. Takže až vás po škole vypustí do světa, už v tom trochu budete umět chodit. V semestru se však nezastavíte, když nejste na seminářích, tak jdete na tiskovku, dělat rozhovor nebo někam fotit.  Odpočinout si ale můžete ve zkouškovém období, kdy zkoušek je po málu a většinou se dají zvládnout levou zadní.

Klíčová slova: student, žurnalistika, studium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.