08.03.2018 22:02


Až desetina populace je ohrožena chronickým onemocněním ledvin, varuje lékařka

Autor: Michaela Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Fakultní nemocnice Brno u příležitosti Světového dne ledvin upozorňuje na rizika spojená s chronickým onemocněním ledvin. To je osmou nejčastější příčinou úmrtí u žen, na které téma letošní kampaně míří. Zájemci si v nemocnici dnes mohli nechat bezplatně vyšetřit moč, hladinu cukru a krevní tlak. Preventivní prohlídka jich přilákala více než sto padesát.

Fakultní nemocnice Brno, Foto: Michaela Dvořáková

Brno – O nebezpečí ledvinových onemocnění dnes veřejnost informovaly zdravotní pracovnice ve Fakultní nemocnici Brno. U příležitosti Světového dne ledvin nabízely zájemcům bezplatné vyšetření, jehož účelem bylo včasné odhalení rizikových faktorů. Těmi jsou především cukrovka, obezita, kouření a vyšší věk, onemocnění se však může týkat i mladých. „Celosvětově je ohroženo asi deset procent populace. Zhruba každý pátý muž a každá čtvrtá žena,“ vysvětluje lékařka Jitka Řehořová. Lidé o onemocnění však často vůbec nevědí, má totiž velmi nenápadný nástup a je těžké ho odhalit. Příznaky jsou hlavně nesoustředěnost, poruchy nálad a otoky kotníků. Řehořová tak poukazuje na význam pravidelných prohlídek u praktického lékaře, které mohou vést k včasnému zjištění problémů. I přesto zhruba 40 procent lidí vyhledá pomoc až ve chvíli, kdy jim ledviny už selhávají. Pacientů se selháním ledvin je v České republice podle odhadu lékařky zhruba 11 tisíc.

Například studentka medicíny Dominika Nepšinská si myslí, že má Světový den ledvin smysl. „Nikdy jsem nebyla na vyšetření ledvin,“ přiznává. O této akci jí řekla vyučující ve škole, se spolužačkou tedy přišly. Právě ženy jsou tématem letošní kampaně. Každoročně jich na ledvinové choroby umírá téměř 600 tisíc, jedná se tak o osmou nejčastější příčinu úmrtí žen. Některá onemocnění ledvin se vyskytují typicky právě u žen, například záněty močových cest. „Chronická onemocnění ledvin jsou navíc velkým rizikovým faktorem v průběhu těhotenství a jsou považována i za rizikový faktor při snížení plodnosti u žen,“ zdůrazňuje Řehořová. Stejně tak ale naopak může i těhotenství vést ke vzniku ledvinových onemocnění.

Více než 150 zájemců se dnes ve fakultní nemocnici nechalo preventivně vyšetřit. „Pěti klientům bylo doporučeno další došetření,“ uvádí mluvčí Beatrix Křížová. Různé výchylky v močovém nálezu pak byly celkem u 31 lidí, tedy asi pětiny všech vyšetřených. Ti se mohli dále informovat o možnostech úpravy jídelníčku. Ledvinová onemocnění totiž často souvisejí s nezdravou tělesnou váhou, a to jak obezitou, tak podvýživou. „Základem je pravidelná zdravá strava, pětkrát až šestkrát denně,“ říká Kateřina Čamková, nutriční terapeutka. „Důležitý je pak určitě pitný režim. Ten by měla tvořit čistá voda anebo neslazený čaj, minimálně litr a půl až dva litry,“ dodává. Ledvinové choroby si podle ní může člověk špatnou životosprávou způsobit, a to například nadměrnou konzumací alkoholu. Onemocnění je však podle Řehořové možno i předcházet. Důležité je dodržovat několik základních pravidel. Těmi jsou kromě zdravé stravy a pitného režimu i aktivní životní styl a kontrola hladiny cukru a krevního tlaku. Upozorňuje také, že je důležité nekouřit a neužívat volně prodejné léky bez konzultace s lékařem. A nakonec pak kontrola funkcí ledvin v případě rizikových faktorů.

Klíčová slova: zdraví, prevence, onemocnění ledvin

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.