25.11.2017 17:35


Automat na výstavu vrací návštěvníky do šedesátých let v Československu

Autor: Veronika Matúšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Expozici Automat na výstavu organizátoři otevřeli veřejnosti 23. listopadu. Projekt zve návštěvníky do kanadského Montrealu, kde se na světové výstavě Expo 67 před padesáti lety prezentoval i československý pavilon. Druhou ze tří poválečných československých prezentací shrnují v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně fotografie, skleněné výrobky, obrazy a další exponáty.

Brno – Prezentace Československa na mezinárodní výstavě Expo 67 v Montrealu znovu ožila 23. listopadu v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Po padesáti letech představila Moravská galerie spolu s Galerií výtvarného umění v Chebu Automat na výstavu, který zájemce nechává nahlédnout do průběhu příprav druhého poválečného československého pavilonu a předkládá výběr některých exponátů. Vernisáž k výstavě doplňující projekt Paneland doprovodily komentářem její kurátorky.

Volba názvu výstavy má hned několik opodstatnění. "Za prvé se vracíme ke Kinoautomatu, interaktivnímu filmovému projektu, který byl k vidění právě na výstavě Expo 67, hlavní role se v něm zhostil Miroslav Horníček. Slovo automat bylo ale v šedesátých letech hodně skloňované, třeba díky automatům na rychlé občerstvení, které v té době zažívaly rozmach," vysvětlila Tereza Nekvindová, která působí na Akademii výtvarného umění v Praze.

Automat v kontextu výstavnictví můžeme chápat také jako metaforu na zkušenost. "Čechoslováci už věděli jak na to a důležitější než samotné exponáty byl způsob jejich prezentace, šlo o jiné pojetí," dodala Nekvindová. Výstavnictví v sobě zahrnuje mnoho uměleckých i jiných oborů.

Hlavní roli na československých výstavách hrály exponáty ze skla, své místo měly i v Montrealu. Celkově však nebylo lehké tehdy předvedené věci získat, proto výstavu tvoří z velké části fotografie i audiovizuální materiály uložené v první místnosti výstavy nazvané black box. "Úvodní black box odkazuje k potemnělým sálům montrealské expozice i mezinárodně ceněným audiovizuálním exponátům," uvedl architekt výstavy Pavel Sterec, jehož výklad si může každý návštěvník poslechnout ve sluchátkách.

Podle organizátorů se do montrealské výstavy promítla energie šedesátých let. "V Uměleckoprůmyslovém muzeu je nyní k vidění ještě výstava Paneland, s Automatem na výstavu se ocitáme v ještě o pár let starším období šedesátých let, kdy panovala v Československu odlehčená atmosféra. Při tvorbě výstavy jsme se ponořili do optimismu spojenému s Pražským jarem," řekla kurátorka Daniela Kramerová.

Za Automatem na výstavu mohou návštěvníci dorazit do 18. března příštího roku. "Určitě se tu dá získat spousta zajímavých informací, mě sem přivedl hlavně zájem o československou grafiku," uvedl student střední školy Kristián Gol. Atmosféru vernisáže dokreslil výběr hudby od interpretů jako jsou The Beatles nebo The Doors.

Klíčová slova: Automat na výstavu, Moravská galerie, Expo, výstava

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.