22.04.2020 22:19


Autokina jsou americkou romantikou minulého století, Čechy uchvátila v době koronaviru

Autor: Iva Kovačičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Vládní opatření zakazují vycházení a shlukování lidí, kultura už jim ale schází. V Česku vznikají nová autokina, jiná začínají sezónu dřív. Diváci musí zůstat v autě, nejsou toalety ani občerstvení, zato zájem je obrovský.

Autokino je oblíbené i mezi mladými lidmi (Zdroj: Fotobanka Pixabay)

Česko – Pořadatelé ruší společenské akce, vládní opatření zakazují shromažďování osob. Kulturní domy, kina a divadla jsou zavřená. Vyrazit za kulturou Češi mohou, ale musí zůstat v autě na parkovišti. I tímto způsobem to ale jde, jak potvrzují provozovatelé českých autokin.

První letošní promítání zorganizovala v pražských Dolních Měcholupech společnost Artinii. V sobotu 11. dubna zaplnila parkoviště u obchodního domu auta diváků, kteří hned po setmění sledovali kultovní film Samotáři. „Jsme především distributor filmu, na organizování autokin se ale podílíme také,“ řekla Veronika Kašáková z Artinii. Venkovní kulturní akce ani promítání v kinech nedovolují vládní opatření proti koronaviru, proto jsou právě autokina jedinou možnou volbou.

Autokino Klatovy muselo snížit kapacitu návštěvníků, aby zajistilo mezi auty dvoumetrové rozestupy. Promítali od pátku 17. do neděle 19. dubna a každý den měli vyprodáno. „Chtěli jsme lidem umožnit vyjet si po dlouhé době někam za zábavou,“ řekl organizátor promítání Roman Šavel. Zásadní je pro autokina povolení od hygieny. Autokino Klatovy na něj čekalo dva týdny. „Sepsali jsme všechna opatření, která jsme schopni zajistit, a poslali jsme je Krajské hygienické stanici Plzeňského kraje. Ta nám kino dovolila,“ dodal Šavel.

V autokinech nemohou fungovat toalety a občerstvení. Další omezení se týkají zákazu vycházení z aut a maximálního počtu lidí ve voze. V jednom autě mohou být dva dospělí a případně děti do osmnácti let. Irena Nádraská přijela v sobotu do Autokina Klatovy s přítelem. „Už nám chyběla divadla a kina. Užili jsme si to, je fajn se dostat z domu i při koronavirových opatřeních,“ okomentovala Nádraská. „Moc se nám to líbilo, v pátek přijedeme znovu,“ ocenil kino návštěvník Pavel Kolář.

S návštěvností jsou organizátoři klatovského autokina spokojení a doufají, že se udrží i v příštích týdnech. Tento víkend diváci v Klatovech mohou shlédnout filmy Národní třída a Příliš osobní známost. „Chceme promítat české filmy a novinky, na které teď diváci nemohou do klasického kina,“ sdělil Šavel.

Autokino v Ředhošti, vesnici v okrese Litoměřice, bude poprvé promítat v pátek. Letos sezónu zahájí dřív než v předešlých letech. „Pravidla, která musíme dodržovat, jsou samozřejmost. Důležité pro nás je, že můžeme lidem nabídnout zábavu,“ řekl organizátor Autokina Ředhošť Jiří Tošil. Organizační tým doufá, že bude o promítání v autokině zájem. V pátek na diváky čekají hned dva snímky, Zloba: Královna všeho zlého a Trhlina.

Společnost Dobré kino zřizuje promítání pod širým nebem v České republice, Polsku a na Slovensku. Zvýšený zájem o služby zatím nezaznamenala. „Sezóna každoročně začíná v průběhu května, letos tomu zatím nebude jinak,“ řekl majitel společnosti Irek Krowicki.

Roman Šavel z Autokina Klatovy tvrdí, že provoz je závislý hlavně na hygienickém povolení. „Záleží na konkrétní hygieně, zda povolení dá, nebo ne. My jsme široko daleko jediní, kdo ho získal,“ řekl Šavel.

Klíčová slova: kultura, autokina, filmy, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.