06.04.2019 20:14


Arto…co? Moravská galerie uspořádala mezinárodní sympozium o artotékách

Autor: Hana Tománková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Pověsit si v obýváku originální obrazy od současných umělců nemusí být pro Brňany žádný problém. Od prosince 2017 provozuje Moravská galerie v Brně jednu z mála veřejných půjčoven umění u nás, takzvanou artotéku. Mimo Brno si lidé mohou půjčovat umělecká díla v Praze a v Plzni. O významu artoték a způsobech zvýšení povědomí o nich se diskutovalo na mezinárodním sympoziu Žít s obrazy, které v pátek pořádala Moravská galerie.

Artotéka jako možný způsob prezentace současného umění

Brno – V pátek 5. dubna se v Místodržitelském paláci sešli zástupci českých, německých a rakouských artoték, aby se zabývali významem veřejných půjčoven umění. V Česku existují celkem tři artotéky, v Praze, Plzni a Brně. Lidé si zde mohou za poplatek půjčit umělecké dílo, podobně jako si chodí do knihovny půjčovat knížky.

V Německu dnes funguje přibližně sto sedm artoték, přesto o možnosti půjčování uměleckých děl většina Němců neví. „Dokonce ani lidé z oblasti umění často nemají o artotékách ponětí,“ říká předsedkyně Spolku německých artoték Astrid Bardenheuer. Situace v Česku není o nic lepší. Podle Bardenheuer je zásadní, aby spolu artotéky komunikovaly a předávaly si zkušenosti.

Právě sdílení zkušeností bylo jedním z hlavních cílů sympozia. „Chceme se inspirovat aktivitami rakouské artotéky v Kremži, která pořádá akce pro domovy důchodců nebo pro handicapované. Hodně nás zaujaly také výlety do ateliérů umělců. Ty bychom chtěli pořádat i u nás,“ uvádí iniciátorka sympozia Táňa Šedová. Věří, že by se to mohlo podařit do příštího roku.

Nyní nabízí artotéka v Moravské galerii doprovodné programy pro školy, komentované prohlídky nebo diskusní setkání s umělci. „Je důležité, aby se lidé naučili s obrazy žít. Člověk získá bližší kontakt s uměním, a tím se kultivuje osobnost,“ komentuje půjčování obrazů Judita Matějová, vedoucí knihovny Moravské galerie, pod níž artotéka spadá. Za měsíční výpůjčku obrazu na papíře zaplatí zájemci padesát korun, za obraz na plátně dají třikrát tolik. Poplatek zahrnuje i pojištění děl.  

V budoucnu by brněnská artotéka chtěla zintenzivnit spolupráci s veřejnými institucemi. Zatím spolupracuje s Českou spořitelnou, která si půjčuje obrazy do zasedacích místností, a s brněnským gymnáziem, jež má obrazy vystavené v jídelně. „Spolupráce se vzdělávacími a veřejnými institucemi je pro nás klíčová, protože tyto instituce mohou zprostředkovávat výtvarné umění a šířit myšlenku artotéky dál,“ doplňuje Šedová. 

Klíčová slova: artotéky, Moravská galerie, sympozium, umění, obrazy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.