15.12.2020 20:24


Arnoldova vila je blíže záchraně, příští rok by měla začít její rekonstrukce

Autor: Lukáš Marek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Již deset let je brněnská Arnoldova vila národní kulturní památkou, ale po většinu té doby je zároveň vedena v seznamu těch nejohroženějších. Z havarijního stavu by ji měla dostat tříletá rekonstrukce, na kterou začátkem prosince získalo brněnské městské muzeum příslib potřebné třetiny peněz z evropských a Norských fondů. V roce 2024 by se mělo ve vile otevřít Centrum dialogu.

Chátrající Arnoldova vila by se příští rok měla dočkat rekonstrukce. Foto: Michaela Budíková, Muzeum města Brna Brno – Vila stavitele Josefa Arnolda z roku 1862 se po letech bojů o její záchranu dočká rekonstrukce. Podle oficiálního sdělení brněnského magistrátu byla začátkem prosince přislíbena dotace, která pokryje třetinu nákladů na opravu ohrožené kulturní památky. „Přípravy projektu trvaly přibližně rok, první kroky byly učiněny ještě před svěřením Arnoldovy vily do správy Muzea města Brna, což se stalo v říjnu 2019. Vyhodnocení žádostí o dotace z Norských a evropských fondů je v konečné fázi, momentálně čekáme na definitivní potvrzení,“ řekl mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.  Ředitel městského muzea Pavel Ciprian již dříve uvedl, že rekonstrukce začne v příštím roce. „Stavba by měla trvat čtyřicet měsíců, až do dubna 2024,“ upřesnil Ciprian. Náklady na přestavbu byly vyčísleny na 123 milionů, dvě třetiny má zaplatit město Brno.

Arnoldova vila byla první budovou v černopolské zástavbě nad Lužánkami. Sousedí s vilami Tugendhat a Löw-Beer. Ty však byly postaveny až ve dvacátém století. Spolu s rekonstrukcí nejstarší z nich dojde k propojení těchto tří objektů, jejichž zahrady spolu sousedí. „Projekt počítá s tím, že ve středu opraveného domu budou multifunkční místnosti, ve kterých se mohou pořádat diskusní setkání, odborná sympozia a konference. V plánu je vznik Centra dialogu, jehož tématy budou česko-německo-židovské vztahy a minulost,“ přiblížil radní pro kulturu Marek Fišer budoucí využití prostor. Objekt by měl sloužit také pro různé instituce stejně jako část vily Stiassni. „Zázemí ve vile najde Brněnský architektonický manuál a Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat, ale také spolky Kulturní centrum Josefa Arnolda a Meeting Brno,“ představil záměr vlastníka Kalábek.

Příznivci památek však nemohou očekávat klasické prohlídkové trasy z důvodu nedostatku původního vybavení. Za druhé světové války patřil objekt gestapu a následně až do roku 2012 v něm sídlila mateřská škola. V posledních letech už byl havarijní stav natolik závažný, že hrozilo zřícení celé budovy. „Lidé budou moci vilu navštívit a s její historií se seznámit alespoň prostřednictvím expozice,“ poukázal Kalábek na snahu vytvořit z místa další turistický cíl. Pokud se podaří rekonstrukce podle plánu, tak se na jaře 2024 Arnoldova vila přidá ke čtveřici otevřených vil, kterými jsou Jurkovičova, Löw-Beerova, Tugendhat a Stiassni. Plánované využití se bude nejvíce podobat Jurkovičově vile v Pisárkách, která je z důvodu nedostatku původních interiérů více muzeem architekta Dušana Jurkoviče a galerií než tradiční památkou. Nejstarší vila v Černých polích má sloužit současným brněnským spolkům a stane se místem setkávání. Muzejní expozice vedlejším způsobem využije prostory z 19. století.

Klíčová slova: Arnoldova vila, Muzeum města Brna, černopolská zástavba, brněnské vily

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.