25.10.2011 21:16


Armáda spásy, to není jen teplá polévka

Autor: Ladislava Blažková | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Bezdomovci v Brně

Brno - Automat na kávu, kde vám stačí pětikoruna, za stejný obnos dostanete porci polévky. Za necelou padesátikorunu na vás čeká postel, kde můžete spočinout po náročném dnu. Ne, to není hotelová utopie, to je Armáda spásy.

Chumelí. Vločky dopadající na chodníky dotváří poetiku okamžiku. „To je počasí, že by psa nevyhnal,“ zhodnocuje situaci jeden muž stojící v hloučku, típá cigaretu a odchází do tepla. Zdá se, že dnes je tu opravdu plno. Někteří čekají ve frontě na čaj, ostatní už svůj kelímek drží a malými doušky zahání pocit zimy. Je tady čilý ruch. Paní v okénku nestačí odpovídat na dotazy. Usměrňovat však umí dokonale. „Počkejte si ve frontě, netlačte se... tu deku nikam nenoste.“
Zřejmě musí mít trochu ostřejší lokty, aby tuto práci zvládla. Mezi klienty má respekt. Poslušně se staví do řady a čekají. Vědí, jak to tu chodí. Jistota s jakou se tady lidé pohybují napovídá, že většina tu je jako doma. „Když jsem v Armádě byl poprvý, bylo přesně tak hnusně jako dneska, dali mi polívku, která byla teplá a navíc dobrá. Lepší jsem v životě nejedl,“ usmívá se Petr. Na ulici už je tři roky. O tom, jak se tam dostal, nemluví. Asi záměrně se tomuto tématu vyhýbá. Koneckonců je to docela pochopitelné. Období, po kterém zůstanete sám, není to, na co byste vzpomínali nejraději.
A právě takovým pomáhá Armáda spásy především. Lidem bez domova, lidem na pokraji společnosti. Možná je to trochu stigmatizující, zvláště když posloucháte rozhovory kolem stolů. O fotbale, o počasí, o ekonomické krizi. „Snažím se žít normálně, čtu noviny, jsem v obraze,“ říká Jarda. „On čte hlavně sportovní přílohu,“ přeruší Jardovo sdělení vedle stojící muž. Potvrzuje tím, že noviny bezdomovci rozhodně nepoužívají jen jako přikrývku chránící je před mrazivými večery.
Armáda spásy je mezinárodní organizace působící takřka ve všech zemích světa. V České republice se řadí mezi nejstarší pomáhající organizace vůbec. Česká odnož Armády spásy byla založena již v roce 1919. Na prvorepublikovou tradici navázala i v období Protektorátu. Na pár desetiletí definitivní konec činnosti znamenala vláda komunistů.

Klíčová slova: Armáda spásy, sociální práce

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.