23.04.2017 11:12


Areál bývalých řečkovických kasáren naplnili příznivci automobilové techniky

Autor: Markéta Sulková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návštěvníci areálu bývalých kasáren v Brně-Řečkovicích si tento víkend mohli prohlédnout historické autobusy i hasičské vozy. V sobotu zde připravili přehlídku automobilové techniky pořadatelé z brněnského Technického muzea. Stejný program nabídnou návštěvníkům i dnes do sedmnácti hodin.

Návštěvníci mohli vidět řadu historických autobusů. Foto: Markéta Sulková

 

Brno – Řada hasičských vozů, historické autobusy, dýchací přístroje z padesátých let a hasiči v akci. I tak vypadal sobotní program brněnského Technického muzea. Návštěvníci si prohlédli vozy pod otevřeným nebem, a to v areálu bývalých kasáren v Brně-Řečkovicích.

Kromě přehlídky historických autobusů si mohli zájemci prohlédnout zblízka i historické hasičské vozy. Zvláštností mezi nimi byl vůz s přezdívkou Sněhurka, hasičský vůz značky Plha Avia, který používá sněhový hasicí přístroj. „Bylo jich vyrobeno jenom dvanáct kusů. Co víme, tak se v originálním stavu dochovaly pouze dva kusy. Jeden z nich máme tady. S dědou jsme vůz odkoupili za symbolických patnáct tisíc, když ho vyřazovali z provozu,“ řekl hasič Jan Filka. „Dnešní moderní vůz se střihacím vybavením, termokamerou, vysílačkami, svítilnami a podobně se cenově dostává k devíti milionům korun,“ dodal Filka.

Nadšenec pro historické dýchací přístroje, Petr Trojan, se ke svým cenným kouskům dostal po převratu, když se likvidovaly zásoby ze skladů. „Co se týče ceny přístrojů, v přepočtu u nás býval kyslíkový přístroj pro doly vždycky rovnocenný ceně auta. Když stála škodovka padesát tisíc, přístroj taky stál okolo padesáti tisíc. Pokud dnes stojí oktávka tři sta tisíc, přístroj je na tom stejně,“ vysvětlil Trojan.

Profesionální i dobrovolní hasiči z Jihomoravského kraje dále předvedli návštěvníkům, jak správně použít sněhový a pěnový hasicí přístroj. Názorně také ukázali, jaké následky může mít hašení hořícího oleje vodou. Návštěvník Jakub Sirotek přišel na výstavu podruhé. „Chodím sem hlavně kvůli starým autobusům, protože se mi vzhledově líbí a připomínají mi moje mládí. Zdá se mi, že tu oproti předminulému ročníků vozů přibylo, za což jsem rád,“ zhodnotil Sirotek. Přehlídka pokračuje se stejným programem i dnes, a to do sedmnácti hodin.

Klíčová slova: přehlídka, autobus, hasičský vůz, Řečkovice, Technické muzeum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.