05.04.2017 09:38


Areál brněnského výstaviště ožije snad v horizontu pěti let, říká architekt města Brna Michal Sedláček

Autor: Markéta Sulková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zájemci budou mít zítra možnost seznámit se se záměry nové mezinárodní soutěže, jejímž cílem je vytvořit návrh na úpravy areálu Veletrhy Brno. Podrobnosti návštěvníkům sdělí architekti v Kongresovém centru brněnského výstaviště. Výsledky soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna využijí architekti i zastupitelé města k další diskuzi a zvažování možností rozvoje. O konkrétních stavebních krocích ani o rozpočtu nemá vedení kanceláře zatím jasnou představu.

Cílem urbanistické soutěže je vytvořit návrh pro další rozvoj areálu Veletrhy Brno. Foto: Markéta Sulková

Brno – Urbanistickou soutěž, jejímž cílem bude vytvoření návrhu na zlepšení brněnského výstaviště, pořádá vedení Kanceláře architekta města Brna. Zítřejším návštěvníkům veletrhů přiblíží záměry soutěže odborní architekti. Ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček vyhlásí soutěž letos v květnu. Chce tak dát první podnět k řešení dlouhodobého chátrání areálu.

Výsledky soutěže však nepřinesou konkrétní představy o úpravách území ani v září, kdy pořadatelé soutěž ukončí. „Soutěž je ideová, má tedy za cíl pomoci definovat, jakým směrem se bude rozvoj výstaviště ubírat. Je to úplný začátek řešení území,“ řekl architekt David Mikulášek. „Náklady na samotnou soutěž se budou pohybovat mezi šesti až sedmi miliony korun,“ dodal Mikulášek.

Výstavní a konferenční funkci území chce Sedláček zachovat. Navrhuje také využít prostory, které jsou nyní zanedbané. „Například velodrom se musí zrušit, protože je starý. Dále je jistá možnost, že by se část veletrhu mohla otevřít veřejnosti. Areál by se ale musel zatraktivnit, například využití pavilonů Brno nebo Morava by se mohlo změnit a tím pádem přilákat lidi,“ uvedl Sedláček.

O konečné podobě projektu ale ředitel kanceláře nerozhoduje. „Nevíme, jak soutěž dopadne. Na jejím základě by se pak měl změnit územní plán. Doufáme, že areál ožije snad v horizontu pěti let a bude vypadat úplně jinak,“ řekl Sedláček. Podle bývalého architekta brněnských veletrhů Zdeňka Müllera je důležité, aby se do budoucna nezmenšila plocha areálu kvůli developerským projektům. „Když jsme na výstavišti pracovali, snažili jsme se tam zavést všechny novinky tehdejší doby a udržet areál celosvětově konkurenceschopný. Doufám, že se v tom bude také pokračovat,“ dodal Müller.

Klíčová slova: Veletrhy Brno, výstaviště, architekt, Kancelář architekta města Brna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.