06.03.2020 12:48


Antropologové i laici debatovali na pardubickém Antropofestu

Autor: Iva Kovačičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Téměř dvě desítky filmů na téma sociální antropologie mohli návštěvníci vidět na festivalu Antropofest. Spojením umění filmu a vědy chtěli organizátoři přilákat nejen nadšence do antropologie, ale i širokou veřejnost. 

Pardubice – Život domorodců, proměna jedince na duchovní pouti, kultura darování v kyberprostoru, sport jako smysl existence a nebo politika z pohledu sibiřského básníka a pastevce sobů. O těchto a mnohých dalších tématech zhlédli návštěvníci snímky na letošním Antropofestu.

Mezinárodní filmový festival mohli diváci a nadšenci navštívit v úterý a ve středu. V Divadle 29 ho uspořádali absolventi a pedagogové z Katedry sociální a kulturní antropologie pardubické univerzity. Snímky tvůrců z celého světa měly společné téma sociální antropologii. Zaměřovaly se na životy jednotlivých lidí i celých společností z různých perspektiv. Na programu byly úspěšné filmy z minulých ročníků i nové tituly natočené v posledním roce.

„Festival nabídl spoustu zajímavých snímků, ale nejvíc mi v hlavě utkvěl Legal Alien o životě schizofrenika. Jeho příběh je opravdu k zamyšlení,“ sdělila návštěvnice Lucie Vrťátková. Studuje sociální antropologii a Antropofest jí doporučil vyučující. Filmem Legal Alien organizátoři v úterý dopoledne festival zahajovali, autorem snímku je absolvent univerzity Adi Hasanbašić. 

Na festivalu mohli diváci celkem zhlédnout osmnáct filmů, po několika z nich následovala debata s autory. Součástí bylo i diskuzní fórum s odborníky o stavu vizuální antropologie v České republice a na Slovensku.

„Tato diskuze ukázala, že v obou zemích je film bohužel stále spojován pouze s uměním, nikoliv s vědou. Antropofest umožňuje prezentovat výstupy našich výzkumů a zároveň nabízí zajímavou podívanou i laické veřejnosti,“ nastínila Lívia Šavelková z pořádající katedry.

Děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice Jiří Kubeš vyzdvihl jedinečnost tohoto festivalu v Česku. „Naše univerzita je jedinou vysokou školou v České republice, která má akreditované specializace na vizuální antropologii v bakalářském i magisterském studiu. Jsem rád, že naši absolventi založili tento unikátní festival, řekl.

Kromě filmového festivalu organizuje stejnojmenný spolek Antropofest také mnoho dalších akcí v oboru vizuální antropologie. Jsou to například antropologické večery v pražském kině Ponrepo nebo série  přednášek a debat s vědci z oboru Gellenerovské semináře. 

Klíčová slova: Pardubice, filmový festival, kultura, sociální antropologie, věda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.