07.04.2020 12:52


Anna Franková jako videoblogerka, z jejího deníku vznikl krátký seriál

Autor: Pavla Sychrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tvůrci krátkého seriálu inspirovaného slavnými zápisky z deníku židovské dívky Anny Frankové z Amsterdamu chtějí divákům přiblížit její život během nacistické okupace v roce 1944. Neobvyklým ztvárněním se snaží přilákat mladší generaci a také ji poučit.

copyright 2020 Anne Frank Stichting, photography Ray van der Bas

Amsterdam - Nový seriál o židovské rodině Anny Frankové cílí na mladší generace a spojuje moderní a historické prvky. Annu Frankovou proslavil deník s autentickými zápisky z dob druhé světové války, který zachránila její známá před zničením, poté co byla Anna s rodinou deportována do koncentračního tábora. Sbírku deníkových zápisů po válce vydal její otec, který jako jediný přežil. Seriál vznikl ve spolupráci mediální skupiny Every Media a Domu Anny Frankové-muzeem, v tuto chvíli ale uzavřeným kvůli pandemii. První díl vyšel 30. března a další díly vycházejí postupně každý týden. Právě teď mohou diváci zhlédnout šest epizod z chystaných patnácti. 

V krátkých videích se objevuje Luna Cruz Perez, představitelka Anny, jako videoblogerka a propojuje tak dnešní dobu s rokem 1944, kdy příběh začíná. Sdílí své myšlenky, vnitřní pocity a postupně představuje členy rodiny a nejbližší přátele. Také ukazuje všechny části jejich domu, včetně tajného zadního traktu za knihovnou, kde se schovávají před nacisty. O tomto novém projektu se dozvěděl také učitel českého jazyka a dějepisu brněnského gymnázia Milan Piták. „Musím říct, že myšlenka modernizace už tak velmi zajímavého díla je dle mého názoru výborná. V době, kdy je podoba literatury konzervativní a klasická tištěná kniha bývá drcena různými médii, jistě není od věci jedno z těchto médií využít pro tyto účely. Navíc už tak silně emotivní kniha může tímto způsobem získat zcela nové rozměry,“ řekl Piták.

Herci v seriálu mluví holandsky, avšak diváci mají k dispozici titulky v pěti různých jazycích, včetně angličtiny a němčiny. Videa nejsou dlouhá, trvají šest až deset minut. "Deník Anny Frankové zná spoustu lidí, ale ne všichni ho četli. Krátká YouTube videa jsou podle mě v dnešní době moc fajn cesta, jak oslovit a vzdělat větší spektrum lidí, kteří by si jinak deník nepřečetli, protože nemají čas, nebo se ke knize nemají jak dostat," uvedla jedna z divaček Anna Janošková. 

Režisér projektu Ronald Leopold chtěl tímto přímým pohledem do Annina života přimět mladší generaci přemýšlet o antisemitismu a rasismu. „Videodeník Anny Frankové je osobní a dojemný. Na rozdíl od filmů o Anně, ve kterých hrají starší herečky a z vnější perspektivy, mladá Luna používá kameru k tomu, aby byl kontakt mezi diváky a Annou důvěrný," komentuje Leopold.

K patnácti dílům přibyde také sedm edukačních videí, které budou doplněním a vysvětlením seriálového děje.

Klíčová slova: Anna Franková, youtube, videoblogerka, seriál

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.