12.11.2014 11:46


Anketu o nejhezčí vánoční strom ovládla jedle

Autor: Kristýna Dlasková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O podobě vánočního stromu, který ozdobí brněnské náměstí Svobody, mohou hlasovat lidé v anketě už pošesté. „Lidé mohou svým hlasem rozhodnout na webu až do neděle 16. listopadu. Vítězný strom bude po ukončení hlasování pokácen a 18. listopadu postaven na náměstí Svobody,“ uvedla mluvčí brněnského informačního centra Gabriela Peringerová. Stejně jako v předešlých letech mají hlasující na výběr ze tří kandidátů.

Brno – Lidé letos opět vybírají v anketě vánoční strom, který bude stát na náměstí Svobody. Rozhodují se mezi šestnáctimetrovou jedlí ojíněnou a dvěma smrky ztepilými, které jsou vysoké čtrnáct a šestnáct metrů. Zatím v hlasování vede jedle. „Na webu brnenskevanoce.cz můžou zájemci získat informace o přesné poloze stromu a jít se na něj podívat do lesa. Všechny tři stromy rostou v revíru Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, který Brnu dodal první vánoční strom již v roce 1924. Procházka lesem stojí za to, lesníci pečlivě vybírali ty nejkrásnější a nejlepší stromy,“ řekla Peringerová.

I loni zvítězila jedle ojíněná. Foto: TICmB Michal Růžička

„Ještě jsem neprošvihla hlasování o vánočním stromu ani jednou. Letos se zapojila celá rodina včetně rodičů, babičky i dědy. Účastníme se také slavnostního rozsvěcení. Strom je vždycky krásně ozdobený, “ řekla studentka Jana Holcová z Brna. Už se těší, až budou brněnské ulice zasněžené a ozdobná světélka budou svítit. „Každý rok se nejvíc těším na svařené víno a na stánky s originálními dárky,“ vysvětlila Holcová. Nadšení z blížících se vánočních trhů neskrýval ani Matyáš Prouza. „Studuju v Brně prvním rokem, a když vidím, jak se moji starší kamarádi těší na trhy, tak už se taky nemůžu dočkat. Je pravda, že se spíš těším na stánky a atmosféru celé akce, vánoční strom moc nevnímám,“ uvedl Prouza.

Všechny tři stromy mají certifikát zdravosti stromu Forest Stewardship Council. Tento certifikát zaručuje, že strom byl vypěstovaný odpovědně a v souladu s principy, které pomáhají chránit mizející a devastované lesy u nás i ve světě.  Přesto jsou ke kácení vánočního stromu někteří lidé skeptičtí. „Myslím, že pokácet krásný, vzrostlý a především zdravý strom není v pořádku. Vánoční trhy by z mého pohledu měly stejně dobrou atmosféru i bez ozdobeného stromu. Jako mnohem podstatnější vnímám kulturní program a spoustu stánků, mezi kterými se vánoční strom tak nějak ztratí,“ vysvětluje svůj postoj prodavačka Hana Boudná.

Poprvé dostali Brňané možnost hlasovat o stromu v roce 2009, kdy hlasovalo 500 lidí. V loňském roce to už bylo 4134 hlasujících a letos je už počet hlasujících téměř 6000. Stejně jako loni i letos pravděpodobně zvítězí jedle ojíněná.

V úterý 18. listopadu přinese STISK zprávu o instalaci vítězného vánočního stromu na brněnské náměstí Svobody.

Klíčová slova: jedle, smrk, vánoce, trhy, strom, anketa, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.