10.12.2017 10:38


Anketa: Procházka, spánek nebo tanec. Studenti se se stresem ze zkoušek vyrovnávají různě

Autor: Sára Zedková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zkouškové období a zápočtový týden si spousta studentů spojuje se stresem. Kolotoč termínů a zkoušek je nadměrnou zátěží pro psychiku studentů. Se stresem se každý z nich vyrovnává po svém. Někdo se od učení odreaguje procházkou, jiný se raději vyspí, další jde tančit. Stres je u mnoha studentů spojen i se zdravotními problémy. Někdy až ty je donutí zamyslet se nad přílišným vypětím před zkouškou.

Většinu času tráví ke konci semestru studenti v knihovně. Foto: Sára Zedková

Brno – Jak náročné jsou různé obory na studium? Kolik času tráví studenti učením? Jak se vyrovnávají se stresem ze zkoušek, zápočtů a dalších termínů? Na to jsme se ptali brněnských studentů Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity. Se stresem se každý z nich vyrovnává po svém. Shodují se ale na tom, že je důležité nebrat zkoušky jako katastrofu a dělat si při učení pauzy.

Klára Ševčíková. Foto: Sára Zedková

Klára Ševčíková, 20 let, Učitelství anglického a českého jazyka pro základní školy, MU, Vizovice

Studuji angličtinu a češtinu na Pedagogické fakultě. Na to, jak se podceňuje Pedagogická fakulta, máme zkouškové celkem náročné. Studium zabere spoustu času, ale tím, že mi jdou jazyky, se zkouškovým nemám takový problém. Se stresem se vyrovnávám tak, že dělám všechno na poslední chvíli. Hrozně dlouho bývám klidná, než přijde den před zkouškou, a potom to do sebe všechno naházím. Do té doby jsem v klidu, trávím čas s přítelem a rodinou. Pak si většinou rozvrhuji čas, dělám si různé lístečky s poznámkami, co všechno musím udělat. Ale dokážu se to hodně rychle naučit tím, že jsem pod tlakem.

Magdaléna Šimková. Foto: Sára Zedková

Magdaléna Šimková, 22 let, Jakost a zdravotní nezávadnost potravin, Mendelova univerzita, Zlín

Studuji Jakost a zdravotní nezávadnost potravin na Mendelově univerzitě. Snažím si dát nějaký předtermín a většinou mi na konci zkouškového zbydou dva týdny volna. Na první termíny si většinou dávám ty těžší zkoušky, a pak mi zůstávají ty lehčí. Nejhorší je poslední zkouška, protože se člověku už nechce a nemá sílu. Abych se nestresovala, udělala jsem si takový učební plán. Učím se vždycky pár hodin, pak si udělám přestávku a jdu třeba ven nebo dělám něco, co mě baví. Tak se vždycky odreaguji. A proti stresu přímo před zkouškou dělám to, že se modlím.

Martina Ľuptáková. Foto: Sára Zedková

Martina Ľuptáková, 20 let, Evropská studia – Veřejná politika a lidské zdroje, MU, Žilina

Právě teď mi studium zabírá každý den. Evropská studia mi přijdou jako těžší obor než Veřejná politika. Tak stresující to ale není, protože všechny testy můžu vlastně opakovat. Víc času trávím nad Veřejnou politikou, protože na ní mám víc předmětů. Je to těžké hlavně proto, že musíme načíst opravdu hodně literatury. Se stresem mi pomáhá autogenní trénink. Neodstraňuje ho úplně, ale pomáhá mi ho zvládat. Většinou se ale stresuji až těsně před zkouškou a to mi už pomáhá jen vědomí, že jsem se to naučila dobře. Mám mnohem radši ranní zkoušky, protože se pak nemusím nervovat celý den.

Petr Panák. Foto: Sára Zedková

Petr Panák, 20 let, Mikroelektronika a technologie, VUT, Kroměříž

Obor, který studuji, je dost náročný. Druhý ročník už není tak obtížný jako ten první. To jsme měli více zápočtových testů. Osobně si myslím, že jsou náročnější zápočty, protože ty narozdíl od zkoušek nejdou opravit. V prvním semestru jsem měl kvůli stresu i určité zdravotní problémy spojené se zažíváním. Dospěl jsem do bodu, kdy jsem si uvědomil, že zdraví je důležitější než zkouška. Začal jsem si pak vážit maličkostí. Začal jsem chodit na procházky a všímat si krásy přírody i ve městě, kde to člověku dělá radost o to víc. Dělám teď věci raději a nestresuji se tolik. Úplně nejlepší proti stresu ale je úplně se na test vykašlat.

Viktorie Kulhanová. Foto: Sára Zedková

Viktorie Kulhanová, 19 let, Fyzikální inženýrství a nanotechnologie, VUT, Těšnovice

Můj obor je hodně náročný. Učení vyžaduje tak šest až sedm dní v týdnu a většinu volného času, ale po vystudování budu mít alespoň vysokou šanci na uplatnění. Stres zvládám poměrně špatně asi jako většina lidí. Problém u stresu pro mě je únava. Mám potřebu více spát, čímž ztrácím čas a jsem ještě víc ve stresu, že nestíhám. Snažím se s ním vyrovnávat úplnou změnou aktivity. Protože musím celé dny počítat, tak v sebemenší volné chvíli jdu třeba na procházku. Spánek mi taky hodně pomáhá. K omezení stresu se snažím učit neustále průběžně, což se mi nedaří vždycky.

Jan Butula. Foto: Sára Zedková

Jan Butula, 21 let, Speciální biologie, MU, Kroměříž

Studuji Speciální biologii se zaměřením na fyziologii rostlin. Studium je poměrně náročné, ikdyž asi zvladatelné, protože obtížnost neumím srovnat s ostatními obory. V úterý mám zrovna zkoušku z analytické chemie, takže zrovna teď se stresuji hodně. Se stresem se vyrovnávám hlavně sportem a tancováním. Já mám takovou tu formu eustresu, se kterou se moc vyrovnávat nepotřebuji.

Klíčová slova: anketa, studenti, zkoušky, stres

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.