08.03.2019 08:33


Anketa: Proč by se ještě dnes měl slavit Mezinárodní den žen?

Autor: Zuzana Hudcová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidé si připomínají významný Den žen věnovaný boji za rovnoprávnost a solidaritu. Mezinárodní den žen připadá na 8. března. Původní oslavu výročí stávky amerických švadlen proměnil komunistický režim na socialistický svátek, který si veřejnost spojovala s karafiáty, chlebíčky a ručně vyráběným přáním. Význam dne se od té doby posunul. Konají se události pro ženy, v ulicích se rozdávají růže. Důvody k oslavám vidí i dotazované studentky.

Brno – Oslava ženství a rovnoprávnosti. Lidé po celém světě slaví Mezinárodní den žen. Připomínku výročí boje newyorských švadlen za svá práva zastínily vzpomínky na socialistický svátek, který propagoval minulý režim. Doba šla dál a tím i pohled na významný den. Zaznívají názory, že se tento den již moc neslaví. To si myslí i studentka Kateřina Hlaváčková. Dotazované ženy ale přesto vidí důvod, proč by se na Mezinárodní den žen nemělo zapomenout.

 

Magdaléna Piknerová, 25 let, studentka Personálního managementu, Olomouc

Já tento svátek vnímám pozitivně. Připomíná nám cennost a rovnoprávnost žen, která nebyla, a v některých zemích stále není samozřejmostí. Mezinárodní den žen může být i podnětem pro projevení úcty a milého chování vůči ženám alespoň v ten den. A takových důvodů není nikdy dost.

 

 

 

 

 

Lenka Novotná, 21 let, studentka Veřejné politiky a lidských zdrojů a psychologie, Žďár nad Sázavou

Mezinárodní den žen neslavím. Myslím si, že je to i tím, že se to neslavilo ani u nás v rodině. Trošku to mám spojené s komunismem. A k tomu mám odstup. Na druhou stranu, pokud se na to podívám z historického hlediska, tak to má velký význam. Je důležité si připomínat ženství, rovnoprávnost a boj za lidská práva.

 

 

 

Kateřina Zemanová, 19 let, studentka žurnalistiky, Praha

Ženy už jsou v dnešní době uznávané a uctívané samy o sobě. Mít pro to nějaký speciální den, abychom jim daly kytku, nepovažuji za nutné. Pokud chceme svým milovaným ženám dát kytku, tak to můžeme udělat i někdy jindy. Ale neměli bychom na ně zapomínat.

 

 

 

 

 

Dagmar Maroušková, 20 let, studentka evropských studií a norštiny, Písek

Líbí se mi původní myšlenka oslav, tedy ocenění pracujících žen, což je spojené i se snahou o rovnoprávnost. Hodně lidí má však den spojený s komunistickou propagandou a karafiáty. Přesto si myslím, že je dobré ukázat ženě, že si jí vážíme. Podle mě to každá z nás rozhodně ocení.

 

 

 

 

Kateřina Hlaváčková, 20 let, studentka mezinárodních vztahů a žurnalistiky, Brno

Podle mého názoru se důležitost Mezinárodního dne žen v průběhu let zmenšila. Nepřijde mi, že by ho v mém okolí někdo příliš slavil. Přesto je tento den významný pro připomínání si důležitých hodnot. Toho, co ženy v průběhu celé historie dokázaly, čím si musely projít a jaká práva si vydobyly. Uvědomění si toho všeho, co v současnosti máme. Takže i kdyby nás měl svátek donutit tomuto věnovat jen jednu vděčnou myšlenku, tak to za to stojí.

 

 

 

 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.