28.03.2016 19:15


Anketa: Muži slaví Velikonoce raději než ženy

Autor: Hana Drahokoupilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Velikonoční tradice v České republice pomalu upadají. Dívky a ženy se čím dál častěji raději zavírají doma nebo odjíždějí na výlety, aby nemusely čelit útokům koledníků. Na větších městech se velikonoční zvyky vytrácejí ještě rychleji než na vesnici.

Chrudim – Někteří chlapci a muži stále vstávají brzy ráno, aby mohli obcházet domy a vykoledovat si vajíčka, sladkosti nebo něco ostřejšího. Mezi dívkami a ženami ale Velikonoce tak oblíbené nejsou. Jak dopadly letošní oslavy Velikonoc, se STISK zeptal mladých žen a mužů okolo dvaceti let, tedy generace, která poctivé Velikonoce v dětství ještě zažila.

 

Daniel Boháč. Foto: Hana DrahokoupilováDaniel Boháč, 23 let, voják z povolání, Slatiňany

Tyto Velikonoce jsem bohužel oslavit nemohl, protože jsem už třetí měsíc doma se zlomenou nohou. Jinak bych ale rozhodně obešel celou rodinu a kamarádky u nás ve Slatiňanech tak, jako každý předchozí rok.

 

Tereza Novotná. Foto: Hana DrahokoupilováTereza Novotná, 21 let, studentka, Chrudim

Velikonoční zvyky už několikátý rok nedodržujeme, dokonce ani velikonoční výzdobu. Vajíčka už jsem letos také nepřipravovala. Na víkend jsem odjela za kamarádkou do Brna na dvoudenní taneční workshop, kde jsme si odpočinuly od chlapů a dnešní dopoledne jsem strávila zamčená na deset západů při psaní bakalářské práce.

 

Tomáš Vltavský. Foto: Hana DrahokoupilováTomáš Vltavský, 21 let, student, Chrudim

S bratrancem chodíme na pomlázku každý rok, holky ale otvírají rok od roku méně a méně. Dnes jsme obešli asi třicet kamarádek a spolužaček, ale otevřela nám jen polovina. Jedinou jistotu, že nezůstaneme stát za dveřmi, máme už jen u babiček.

 

Jana Hajdůčková. Foto: Hana DrahokoupilováJana Hajdučková, 20 let, studentka, Hlučín

U nás už oslavy Velikonoc příliš nefungují, většina kluků místo koledování raději spí. Přišlo k nám jen pár sousedů, kteří dělají ministranty. Dala jsem jim jen nějaké čokolády, které jsem měla v zásobě, a dalším jsem už neotevírala. Ve svém věku už nemám zapotřebí běhat po zahradě a nechat se polévat vodou.

 

Viktor Tesař. Foto: Hana DrahokoupilováViktor Tesař, 26 let, fitness trenér, Pardubice

Velikonoce už neslavím, nemám na ně ani čas. Dnešní dopoledne jsem strávil u počítání daní.

 

Klíčová slova: Velikonoce, zvyky, velikonoční zvyky, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.