27.03.2016 10:09


ANKETA: Mladým lidem změna času nevadí, s přibývajícím věkem se ale názor mění

Autor: Michaela Rybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Den bude opět delší. Poslední neděli v březnu se každoročně posouvají ručičky o hodinu dopředu a nejinak tomu bylo také dnes. Letní čas byl v českých zemích zaveden přesně před sto lety a deník STISK se při příležitosti výročí zeptal v brněnských ulicích, jak lidé změnu vnímají. 

Brno – Letní čas začala společnost užívat zejména kvůli úspoře petroleje, později elektřiny, kterou by jinak domácnosti spotřebovaly večerním svícením. Argumentem současně bývá, že lidé jsou více aktivní večer než ráno, a mají tak na své záležitosti více přírodního světla. Někteří však tvrdí, že posun o hodinu dopředu má špatný vliv na lidské zdraví. V Evropě se dokonce zrodila iniciativa s názvem Pouze jeden čas, která navrhuje letní čas zrušit. Jak se změna dotýká lidí v Brně?

Božena Filipová

Božena Filipová, 22 let, studentka práva, Praha

Změny času nijak neřeším. Mobil i notebook se mi přeřizují automaticky, takže na to ani nemusím myslet. Letos na podzim se mi hodina navíc velmi hodila, když jsem v neděli ve velké časové tísni dopisovala seminární práci, takže teď tu hodinku spánku oželím.

 

 

Jiřina Horáková

Jiřina Horáková, 69 let, důchodkyně, Brno

Chtěla bych zachovat takzvaný zimní, tedy přirozený, čas celoročně. Snažím se řídit podle slunce jako všichni ostatní tvorové kromě lidí. Myslím, že letní čas je nepřirozený i pro děti. Vnoučata musejí chodit spát ještě za světla, aby ráno byla schopná vstát do školy. Večer je tak nemůžete dostat do postele, protože si chtějí hrát, a ráno za tmy zase z postele.

 

Marie ŠindelářováMarie Šindelářová, 51 let, účetní, Chýnov

Změna času mi vadí opravdu hodně. Přechod na letní čas vnímá můj organismus jako velkou změnu. Cítím se unavená a trvá mi skoro měsíc se s tím srovnat. Nevadil by mi nastálo letní ani zimní čas, ale chtěla bych jen jeden. Navíc si myslím, že úspora energie je zanedbatelná a nesmyslná. Vstávám do práce ráno na šestou hodinu, takže nemám užitek z toho, že je večer vidět do desíti. 

 

Jan DvořákJan Dvořák, 24 let, student strojírenství, Brno

Změna času jde úplně mimo mě. Pokud by měl být zaveden jen jeden, chtěl bych spíše ten letní. Mám rád, když je večer světlo a můžu jít s kamarády někam ven posedět. Přes školní rok mi rozvrh naštěstí začíná většinou až ráno po deváté, takže tma mě nezastihne.

 

 

Zdeněk JelínekZdeněk Jelínek, 40 let, podnikatel, Brno

Byl bych raději, kdyby se zavedl jen jeden čas, ten letní. Občas chodím domů z práce opravdu pozdě a za světla je to mnohem lepší. Hlavně už by se to ale mělo sjednotit. Ničí mě si každý půl rok zvykat na časový posun.

 

 

Klíčová slova: změna času, letní čas,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.