04.12.2016 22:58


Anketa: Mezi moderní tradice patří netradiční rozbalování dárků i sledování oblíbených filmů

Autor: Matěj Říha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Lidé o Vánocích dodržují klasické tradice, ale v mnoha rodinách se objevují i poměrně originální způsoby, jak si každoročně připomenout rodinnou pohodu a sváteční atmosféru. Ač jsou tyto zvyky důvěrné a pouze pro vlastní rodinu, někteří se o své tradice rádi podělí i s ostatními.

Brno – S Vánocemi je spojeno mnoho zvyků a tradic. Někteří je každoročně svědomitě plní, jiní jim nepřikládají význam a pro další je to příležitost, jak vytvořit vlastní tradici. Například vánoční trhy v Brně, kde jsme se lidí dotazovali na jejich tradice, pokládá návštěvník trhů Martin Kleinbauer za důležité. "Dříve jsme na trhy chodili s rodiči, ale čím jsme starší, tím máme méně šancí," řekl Kleinbauer

Brno tradičně zdobí vánoční dekorace a světýlka. Foto: Matěj Říha.

Erik Závidný, 19 let, student, Vranov nad Topľou (SK)

Máme takové dvě specifické tradice. Každý rok o Štědrém dnu sledujeme s celou rodinou všechny filmy se Shrekem. Rodiče se smějí každému vtipu, i když už to sledujeme minimálně po milionté. A druhou tradicí je, že nevečeříme doma, ale jdeme na jídlo k babičce, která by jinak byla sama. Jsme tam celý večer, pak se jde na mši a teprve po půlnoci se vracíme domů.

Eva Šikutová, 34 let, recepční, Brno

Jako malé děti jsme dodržovali některé tradice, pouštění lodiček, rozkrajování jablka nebo nějaký zvyk, který jsme pochytili ve škole. Dneska už nic nedodržujeme. Jsme rádi, že se sejdeme u rodičů, máme klid, odpočíváme, dospáváme celý rok a podobně. Takže tradicí je u nás maximálně lenošení.

Karel Nakládal, 73 let, důchodce, Brno

Dodržujeme klasické zvyky a tradice. Držíme půst, máme vánočku, možná ještě čaj s rumem. Každý rok na Štědrý den chodíme na hřbitov, jestli se to dá pokládat za nějakou tradici. Je to pro nás důležité.

Sára Klečková, 23 let, studentka, Ostrava

My máme poměrně jiný způsob předávání dárků. Sejdeme se u stromečku, vybereme dárek, který si ostatní mají rozbalit a pak si třeba deset minut povídáme o těch dárcích. Od koho jsou, kde jsme je sehnali, proč jsme je darovali a teprve potom jdeme rozbalit další dárek. Takže někdy předávání dárků trvá i dva nebo tři dny, protože po dvou hodinách předávání se jdeme koukat na pohádky a necháme další rozbalování na příští den.

Klíčová slova: Vánoce, anketa, Vánoční zvyky a tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.