10.04.2015 11:08


Anketa: Kde všude by se nemělo kouřit?

Autor: Roubalová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Úplný zákaz kouření v restauračních zařízeních, ale i na koncertech či tanečních zábavách. Tak zní návrh protikuřáckého zákona ministerstva zdravotnictví, který projednává vláda. Jak se k chystanému omezení staví vysokoškolští studenti, kteří podobná místa často navštěvují?

Návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by nyní měla projednávat vláda. Měl by zakazovat kouření ve všech restauracích, kavárnách a barech, kde se vaří. Výjimkou by nebyly ani koncerty či taneční zábavy. Poslanci z ODS se vyjádřili, že chystanou novelu nepodpoří, omezuje podle nich svobodu podnikání. Ptali jsme se studentů, zda by podle nich měla vláda do těchto věcí zasahovat a zda jim osobně kouření v podnicích vadí.

 

Filip Křenek, 22 let, student Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Rožnov pod Radhoštěm

Image and video hosting by TinyPic

Zákaz kouření je podobný zákazu jakýchkoliv návykových látek. Myslím, že vláda má právo zasahovat do něčeho, co může prospět společnosti jako celku. Moc nesouhlasím s argumentem, že je to svobodné rozhodnutí každého člověka. Kouření v restauracích má sekundární efekt na nekuřáky formou pasivního kouření. Prospělo by to nejen těm, co nejsou kuřáci, ale i kuřákům, protože by je to omezilo v jejich škodlivém návyku. Restaurace ať jsou ale klidně rozděleny na kuřácké a nekuřácké části. V nevětraných prostorech by měl být zákaz úplný.

 

 

 

 

 

Šimon Šenkeřík, 24 let, student JAMU, Brno

Šimon Šenkeřík. Autor: Barbora Roubalová

Myslím si, že by do toho vláda neměla zasahovat. Mělo by být uvedeno, zda je podnik kuřácký či nekuřácký, každý ať si vybere. Bylo by mi líto, kdyby se v pivnici či hospodě nedalo kouřit. V restauraci u jídla nekouřím, tam by mi zákaz nevadil.

 

 

 

 

 

 

 

 

Danuše Končická, 21 let, studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Slavičín

Danuše Končická. Autor: Barbora Roubalová

Rozhodně souhlasím se zákazem kouření na zastávkách a dalších obecných místech. Také by měly být zcela kuřácké či zcela nekuřácké restaurace. Určitě by měly být restaurace i pro kuřáky, v jiném případě by mi to připadalo jako diskriminace. Lidé kouří, s tím se musíme smířit. Mělo by být na majiteli, jak se rozhodně. Stejně jako je na něm, zda bude provozovat taneční klub či čtyřhvězdičkovou restauraci, tak by měl mít možnost se rozhodnout, jakou klientelu chce.

 

 

 

 

 

 

Bronislav Farkač, 23 let, student Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Chotěboř

Bronislav Farkač. Autor: Barbora Roubalová

Nemám rád, když přijdu z hospody a oblečení mi smrdí další týden. Na koncertech je to ještě horší. Na jednu stranu uznávám svobodnou volbu každého podnikatele, na druhou stranu si myslím, že v tomto případě by byla regulace vhodná.

 

 

 

 

 

 

 

 

Markéta Humplíková, 20 let, studentka Právnické fakulty Masarykovy univerzity, Ostrava

Markéta Humplíková. Autor: Barbora Roubalová

Kouření bych zakázala nejen v restauracích, kde se jí, ale i v pivnicích. Hosté si mohou zakouřit venku. Je to natolik škodlivý zlozvyk, který obtěžuje všechny kolem, že mi přijde rozumné, aby to bylo zakázané úplně. Pracuji jako servírka v hospodě, kde se kouří. Už po několika hodinách mě vždy pálí oči. Můžeme větrat jak chceme, kouř cítím, i když se několikrát vysprchuji. Úplně nejhorší jsou doutníky, u nich je zápach nejintenzivnější.

Klíčová slova: zákaz kouření, protikuřácký zákon, anketa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.