31.03.2013 21:00


Anketa: Cizincům žijícím v Česku se české velikonoční tradice líbí

Autor: Martina Hanušová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Velikonoční pondělí klepe na dveře a pro řadu nadšenců to znamená brzké vstávání a přípravy na tradiční pomlázku. Malování vajec, obcházení domů a sem tam i nějaká ta sklenička na dobrou náladu není pro mnoho lidí na Velikonoce žádnou novinkou. Jak ale zvyky vnímají cizinci žijící v Česku? Zeptali jsme se jich.

 

Esther Lopéz, 31 let, výtvarnice, Španělsko
Velikonoce u nás doma slavíme především kvůli manželovi a dceři, kteří se narodili tady v Česku. Tradice dodržujeme, barvíme například vajíčka. Od manžela pravidelně dostáváme na Velikonoční pondělí symbolický výprask. Kdyby ale bylo po mém, tuto tradici bych oželela.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oliver Jackson, 29 let, hudebník,  Velká Británie
Myšlenka, že ženy jednou za rok dostanou menší výprask, aby byly krásné a zdravé, se mi docela líbí. To by si u nás asi nikdo nedovolil. Na Velikonoce ale jezdím za rodinou do Anglie, takže na pomlázku nechodím.

 

 

 

 

 

 

 

Nhu Tam Nguyen, 21 let, student, Vietnam
Líbí se mi, že lidé dodržují tradice své země, a že o svátcích navštěvují své blízké a známé. Já žiju v Česku od malička, Velikonoce ale neslavím. Rodiče v českém prostředí nevyrůstali, a tak je nám tento svátek cizí.

 

 

 

 

 

 

Kelechi Ajumole Ahanonu, 38 let, lektor angličtiny, Spojené státy americké

České Velikonoce jsou krásný svátek. Málokdo ví, že šlehání žen proutkem k zajištění jejich plodnosti pochází z Afriky. Je spojeno s uctíváním měsíční bohyně plodnosti, jejíž symbolem je vajíčko. Tento zvyk dodržuji, protože věřím, že díky tomu budou ženy svěží a zdravé. A myslím, že to funguje. České ženy jsou totiž nejkrásnější na světě.

 

 

 

 

 

 

 

Inna Gerasimova, 23 let, studentka, Bělorusko
Žádné české velikonoční tradice vlastně neznám. Vím jen, že se tady slaví dříve než u nás, takže pro mě je české Velikonoční pondělí úplně běžný den.

 Klíčová slova: velikonoce, cizinci, anketa

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.