03.05.2020 13:48


Ani omezené podmínky nejsou překážka, říká kondiční trenér Filip Saidl

Autor: Tadeáš Mima | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

I v době koronavirové pandemie lze sportovat. Díky moderním technologiím může v tréninku pokračovat úplně každý. Na svém YouTube kanále zveřejnil kondiční trenér Filip Saidl výzvu Cvič doma. 

Autor: YouTube Filip Saidl

Česká republika – Možnosti sportování jsou vlivem bezpečnostních opatření zavedených kvůli šíření nemoci COVID-19 značně omezené. Kondiční trenér Filip Saidl však situaci využil a na svůj YouTube kanál natočil sérii videí, podle kterých si lidé mohou zacvičit doma. „I když do hlavní cílové skupiny patří sportovci, kouzlo plánu je, že si ho může zacvičit každý," přibližuje.

Po vyhlášení karantény jste na YouTube připravil výzvu Cvič doma. Co vás k tomu vedlo?

Svět se kvůli koronaviru téměř ze dne na den úplně zastavil. Omezil se pohyb, zastavily se sportovní soutěže a rušily se tréninky. V tu chvíli se na mě obracela spousta sportovců a trenérů, jestli jim nemohu pomoci a poskytnout tréninky přizpůsobené domácím podmínkám. Začal jsem tak natáčet tréninková videa s názvem Cvič doma.

Jaká byla odezva sledujících?

Videa se líbila, a navíc to vypadalo, že na společné tréninky budeme čekat ještě dlouho. Od sportovců mi pak neustále chodily opakující se dotazy, jako který trénink je pro ně nejvhodnější a kdy mají cvičit. Rozhodl jsem se tak pro komplexnější řešení a rozpracoval jsem souvislý týdenní kondiční plán. Nazval jsem ho Cvič doma 2.0, který sklidil ještě větší úspěch.

V čem je týdenní série Cvič doma 2.0 více všestranná?

Plán se skládá z pěti tréninkových jednotek. Vrcholem týdne je středa, kdy člověk dělá intervalový trénink s vysokou intenzitou. V plánu se dále objevuje silový trénink – takzvaný bodyweight, atletická příprava zaměřená na vytrvalost, rychlostní trénink, cvičení na střed těla a trénink mobility.

Cílil jste svými videi spíše na vrcholové sportovce, nebo opravdu na kohokoliv?

I když do hlavní cílové skupiny patří sportovci, kouzlo plánu je, že si ho může zacvičit každý. Cílem bylo ukázat, že trénovat lze i ve velmi omezených podmínkách. Lidé, kteří se nevěnují vrcholovému sportu, mu mohli nahlédnout pod pokličku a zacvičit si.

Rozpis cvičení jste využil i na sociálních sítích. Jak konkrétně?

Vymyslel jsem tréninkový rozvrh, který se dá sdílet přes funkci Stories na Instagramu. Ve videích proto vyzývám lidi, kteří se programu účastní, aby ho tímto způsobem šířili. Pomocí emoji, jakožto hravého prvku, tak vyjadřují pocity z tréninku.

V čem to může lidem při cvičení pomoci?

Jedná se o psychologickou hru. Domnívám se, že když člověk nasdílí svůj první splněný trénink, visí nad ním myšlenka, že by měl pokračovat dále.

O kolik je pro vás situace složitější, když ukazujete cviky před kamerou a nevidíte své svěřence naživo?

V minulosti jsem působil jako trenér v online prostoru. Pracoval jsem v jednom profesionálním projektu a trávil každý týden několik hodin ve studiu. I přesto mi ale chyběly emoce a energie, kterou zažívám při běžném cvičení s lidmi. 

Co naopak vyzdvihujete jako přednost cvičení online?

Výhodou videí na YouTube je, že tam budou také za měsíc, za rok a pravděpodobně i za pět let. Lidé se jimi mohou inspirovat a pracovat s nimi ještě dlouho. 

Kondiční trenér Filip Saidl. Zdroj: YouTube Filip Saidl

Jaké jste měl ohlasy od sledujících, kteří se do tréninků zapojili?

Všechna hodnocení a ohlasy byly skvělé. Přišla mi spousta zpráv, že se jim plán moc líbil.

A jaké jsou vaše osobní dojmy? Naplnily se představy, s nimiž jste do projektu šel?

Ano, naplnily. Ozvala se mi řada sportovců, kteří by se mnou chtěli spolupracovat. A dostal jsem se do situace, kdy už téměř nemám další prostor. Pracuji jako kondiční trenér v akademii fotbalového klubu Baník Ostrava, ve vítkovickém florbale a Karate Tygr Ostrava. Tyto aktivity a kondiční plány jsou už věci navíc, pro které se mi naskytla příležitost právě v této době.

Mají tak lidé možnost, pokud domácí výzvu dokončili, aby se s vámi poradili o dalším individuálním plánu?

Určitě se na mě mohou obrátit. Zároveň se na mě neobrací pouze samotní sportovci, ale také trenéři. Rád všem poradím, jak si mohou tréninky sestavovat sami, a zodpovím jejich dotazy. Pokud chce někdo pokračovat systematicky, navážeme spolupráci a nastavíme si cíle. 

Klíčová slova: kondiční trenér, trénink, rozhovor, Filip Saidl, Cvič doma

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.