01.04.2017 09:21


Andrej Babiš navrhl zákon, který slučuje funkce premiéra a prezidenta. Zvládnu oboje, vzkazuje

Autor: Tomáš Sůsa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ministr financí a předseda hnutí ANO podal v sobotu prvního dubna návrh zákona, který slučuje funkce premiéra a prezidenta republiky. Poslanci jeho strany návrh okamžitě podpořili, avšak u opozice i koaličních partnerů vyvolal ostré reakce. „Nechápu, proč by tu funkci měli dělat dva lidé a stát je měl oba platit. Zvládl bych to sám,“ tvrdí Babiš.

Prvního dubna předložil Andrej Babiš návrh ústavního zákona, který by mohl od základu změnil politický systém České republiky. Jeho základem je sloučení funkcí premiéra a prezidenta, včetně všech jejich pravomocí. Nově vytvořené místo by se podle Babišova návrhu nazývalo prezidér. Návrh byl okamžitě podpořen všemi poslanci ANO. Jeho koaliční partneři jsou však obezřetní. Ústavní zákon musí schválit kvalifikovaná většina – tedy nejméně tři pětiny všech poslanců a tři pětiny přítomných senátorů.

Andrej Babiš svůj návrh přednesl na mimořádném zasedání vlády. „Zbytečně tu máme dva lidi, kteří vykonávají dvě role za dva platy. Nově vytvořená funkce prezidéra problém vyřeší. Já vedu stát jako firmu a tam je slučování dvou míst úplně běžné. Rád se funkce ujmu a předvedu, jak ji nejlépe vykonávat.“ řekl Babiš. Svým nápadem vzbudil hlasité reakce napříč celým politickým spektrem.

„Souhlasíme s návrhem, že je třeba sloučit role premiéra a prezidenta. Předkládáme však pozměňovací návrh, podle kterého jako prezidér může sloužit kdokoliv kromě Andreje Babiše,“ okomentoval možnou změnu ústavy předseda vlády Bohuslav Sobotka. Pozměňovacímu návrhu říká „Lex Babiš 2.0“. Proti názvu se ostře ohradil bývalý disident a ministr obrany Alexandr Vondra. Ten kategoricky odmítá, aby už druhý zákon přejal jeho jméno, aniž by k tomu dal svolení. K zákonu se vyjádřil také druhý koaliční partner hnutí ANO, strana KDU-ČSL. Její předseda Pavel Bělobrádek jasně deklaroval, že plně souhlasí nejen s Babišem, ale i se Sobotkou.

Návrh zákona komentoval také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten tvrdí, že je v současném znění protiústavní. „Pokud bude schválen, budu okamžitě iniciovat jeho přezkoumání ústavním soudem,“ doplnil Kalousek. S ním nesouhlasí přední český odborník na ústavní právo Květoslav Babiš (shoda jmen, nejde o příbuzného Andreje Babiše – pozn. red.) z Politologického institutu Masaříkovy univerzity v Brně. „Pokud zákon projde, nebude jednoduché dokonale sloučit pravomoci. Také je nutné vhodně definovat volební proces nově vzniklé funkce. Pokud se zavedení novinky neuspěchá, není na ní nic protiústavního,“ objasnil vzniklou situaci Květoslav Babiš.

Premiér je v Českém politickém systému nejvyšším představitelem hlavního exekutivního orgánu ve státě: vlády. Většinou bývá ve funkci po celou dobu působení vlády, tedy čtyři roky. Prezident je hlavou státu a jeho úkolem je reprezentovat stát uvnitř i navenek. Je volený na pět let, od roku 2012 přímou volbou.

Klíčová slova: Andrej Babiš, Apríl, prezident, zákon

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.