28.03.2016 19:05


Američtí delegáti ze šesti států nejvíce volili Sanderse

Autor: Jiří Jindra | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Celý svět nadále sleduje vývoj primárek ve Spojených státech amerických. V minulém týdnu se hlasovalo v šesti státech USA. Náskok Hillary Clintonové ukrojil Bernie Sanders, který zvítězil v pěti státech. Hlasování o republikánskou nominaci pro prezidentské volby proběhlo pouze v Arizoně a Utahu. Vítězství si rozdělili Trump a Cruz. Postaví se proti sobě ve volbách Clintonová a Trump?

Bernie Sanders v Arizoně. Foto: Gage Skidmore, Wikimedia CommonsBrno / USA – Ve Spojených státech amerických dále probíhají primárky, po jejichž konci budou voličům známi kandidáti na prezidenta z Republikánské i Demokratické strany. Pravicoví delegáti posunuli blíže k nominaci kandidáta Donalda Trumpa, který zvítězil v Arizoně. Ve státě Utah naopak zvítězil jeho protivník Ted Cruz. Demokratičtí volitelé pomohli Berniemu Sandersovi, který pomalu dohání Hillary Clintonovou.

Demokratičtí delegáti se rozhodují mezi dvěma relevantními kandidáty. Hillary Clintonová, která je považována za favoritku Demokratické strany, v minulém týdnu zvítězila pouze ve státě Arizona, kde získala 44 kandidátů. Jejímu rivalovi Berniemu Sandersovi se naopak podařilo vyhrát jak v úterý ve státech Idaho a Utah, tak i v sobotu ve Washingtonu, na Havaji a Aljašce.

Sandersovo sobotní vítězství napomáhá Clintonové

Kandidát na prezidenta za demokraty potřebuje získat dohromady 2383 delegátů z celých Spojených států. Nejblíže je tomu stále Hillary Clintonová, která disponuje již 1243 hlasy. Bernie Sanders ji ovšem po úspěšném tažení na západě USA dohání – momentálně ho podpořilo 975 volitelů. „Ač se může zdát, že Sandersovo výrazné sobotní vítězství je pro Clintonovou přítěží, opak je pravdou. Pokud by Clinton neměla protikandidáta, nebyla by její kampaň pro média zajímavá,“ řekl politolog Miloš Gregor.

Přestože je Sanders považován za outsidera, úloha jeho osoby je klíčová. Jak naznačil politolog Gregor, potřebují Demokraté, aby se média o primárky zajímala. Prostor, který zpravodajské servery a ostatní média věnují, je tou nejlepší reklamou pro liberály. Pokud by Sanders odstoupil a Clintonová nemusela bojovat, upadla by strana při prezidentské volbě v zapomnění. Voliči by totiž ztratili z povědomí témata a názory, se kterými se mohou ztotožňovat. Bernie Sanders to ví, a proto veřejně odmítl odstoupit.

Trumpova nominace je jistá

Uvnitř republikánského tábora se volilo v uplynulém týdnu pouze ve dvou státech – v Arizoně a v Utahu. Volební systém se v těchto státech od demokratického liší, jelikož se volí systémem „vítěz bere vše“. Ze třech relevantních kandidátů arizonští delegáti podpořili finančního magnáta Donalda Trumpa, který proto bere všech padesát osm hlasů. V Utahu naopak zvítězil podobně konzervativní Ted Cruz se ziskem čtyřiceti hlasů.

Donald Trump má podle deníku New York Times nominaci strany jistou, pokud si zachová dosavadní úroveň podpory. V polovině dubna budou rozhodovat newyorští volitelé, jejichž hlasy jsou pro kandidáty klíčové. Dalším momentem, jenž ukáže, který z trojice Trump-Cruz-Kasich bude nominován na prezidenta za Republikánskou stranu, bude hlasování v Kalifornii na začátku června. Vzhledem k dosavadním výsledkům je nepravděpodobné, že by guvernér státu Ohio John Kasich ohrozil své republikánské protikandidáty. Je proto jen otázkou času, kdy z volebního kolotoče vypadne.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.