04.11.2015 15:29


Americké duo El Vy mění ve svém prvním albu současnou hudební scénu

Autor: Martinková Helga | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Americká indie rocková scéna se rozrostla o hudební partnerství El Vy, které je spoluprací muzikantů Matta Berningera a Berta Knopfa. Se svým prvním albem představují světu osobité pojetí hudby za doprovodu originálních textů, kytar, kláves a melodických basových linek.

Duo El Vy vyobrazeno na fotce k albu Return to the Moon Zdroj: elvy.comDuo El Vy vydalo v pátek své první album Return to the Moon, členové ale nejsou žádnými hudebními debutanty. Matt Berninger, coby zpěvák a textař kapely The National, spojil síly s bývalým členem kapely Menomena a současným členem Ramona Falls, Bertem Knopfem. Společně se postarali o rozmanité album, ve kterém téměř každá skladba přináší něco nového a společně tvoří jeden   funkční celek.

Ze spolupráce dvou muzikantů vzešla nahrávka dokazující, že se hudebníci nezasekli na stylu svých dřívějších projektů, ale posouvají se vpřed. Mattův hluboký sametový hlas v kombinaci s místy experimentálním aranžmá Berta Knopfa vytváří neobvyklou kombinaci, která hudebně funguje a přináší jedenáct originálních nahrávek. Ve skladbě No Time Crank to the Sun propojují klavír a elektronické prvky, v Paul Is Alive zazní klávesy a melodický kytarový riff. Písně alba Return to the Moon obsahují výraznou basovou linku, která dodává skladbám hloubku a silnou rytmičnost V It's a game se ozývá kytarové vybrnkávání, ve skladbách Sad Case a Happiness a Missouri hudebníci přitvrdili a vytvořili ostřejší riffy. Fanoušci Berningera jistě postřehnou novinku v jeho hlasovém rozsahu, poprvé za svou kariéru používá falsetto, které je slyšet v úvodní písni Return to the Moon.

Jedenáct skladeb, jedenáct poezií opředených výpovědí Matta Berningera, který se vyjádřil, že album vnímá jako svůj nejosobnější počin. Není sice žádný Leonard Cohen, jak sám hlásá v písničče Sleeping Light, rozhodně však má textařský talent, který se projevil už při tvorbě The National. Melancholické, hloubavé texty v druhé polovině alba připomínjí kořeny zpěváka. V písni Careless prosí svoji milovanou, aby zůstala a nenechávala ho v agonii. Pro úvodní nahrávky v albu měl Berninger jiný plán, texty jsou hravé, abstraktní a velmi otevřené vlastní interpretaci. Záleží na posluchači, jestli si v nich něco najde nebo je označí za nesmysl.

Kapela The National zatím vydala šest alb plných osobních zpovědí, smutných příběhů a melancholie, kterou dokresluje Berningeruv hluboký hlas. Fanoušci seriálu Hra o trůny znají jeho lehce rozpoznatelný bariton z písně Rains of Castamere. Bert Knopf byl zpěvákem a instrumentalistem indie rockové Menomeny, která má na kontě čtyři alba a jednu nominaci na ceny Grammy. Se svou současnou kapelou Ramona Falls představuje opět indie rock zkombinovaný s prvky folku. 

Klíčová slova: El Vy, Return to the Moon, kultura, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.