05.03.2019 14:17


Amatérští elektrotechnici vypouštěli na hvězdárně sondy do vzduchu

Autor: Artem Kravchuk | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jednou z událostí Dnů Jihomoravské kosmonautiky byl picoBallon Challenge. Účastníci museli předvést své elektrotechnické znalosti a zkonstruovat sondu, která by teoreticky mohla obletět zěměkouli. Ze střechy brněnské hvězdárny pouštěli své stroje připojené k balonům. Hlavním nebezpečím pro sondy byly stromy v okolí budovy.

Účastníci připravují své sondy k létu.

Brno – V brněnské hvězdárně se 4. března konala soutěž picoBallon Challenge. O výhru tisíc eur soupeřilo deset týmů. Máme balonek, na který se přidá sonda do váhy dvaceti gramů. Pokud je chytře napuštěn heliem nebo vodíkem, vystoupá do výšky deset až patnáct kilometrů,” vysvětlil ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Za dobrých meteorologických podmínek může sonda vydržet ve vzduchu několik týdnů. Vysílá signál, díky kterému účastnící vědí o její poloze. Cílem je postavit takovou sondu, která bude zaprvé vysílat a zadruhé vydrží ve vzduchu co nejdéle,” řekl Dušek. Tým, jehož sonda zůstane ve vzduchu nejdéle, dostane hlavní cenu. Pět dalších týmů obdrží menší cenu, která pokryje náklady na stavbu. Soutěže se zúčastnily nejenom české týmy ale i polské, slovenské a německé.  

Tým Jana Horáka ztratil naději na výhru už na začátku. Naše sonda se při pokusu vyletět zachytla do stromu. Tam se z ní odlomily solární panely a od té doby je nefunkční,” řekl. Velká zkušenost se stavbou podobných sond tentokrát nepomohla. Horák je členem elektrotechnického kroužku už pět let. Podle něj je pro účastníka takové soutěže důležité mít technické znalosti. Člověk tady musí postavit příjímací stanici a mít znalosti elektroniky, aby byl vůbec schopný vyrobit desku s plošným spojem a naprogramovat ji,” vysvětlil.  

Hvězdárna organizovala tuto akci poprvé. V minulém roce jsme před Vánocemi vypustili dva balonky. Bylo to zajímavé, protože jeden balonek nám sice vysílal, ale skončil na stromě vedle hvězdárny a druhý balonek odletěl, ale nevysílal,” usmíval se Dušek. Soutěž pozorovalo jenom málo diváků. Je to zajímavá akce, přístí rok bych se jí chtěl taky zúčastnit,” řekl Jan Dvořák, který se s rodinou díval na pouštění sond do vzduchu.  

PicoBallon Challenge byla součástí Brno Space Days. Šlo o řádu akcí, věnovaných kosmickému průmyslu a kosmické vědě. Podle Douška je Jihomoravský kraj jedním z center českého kosmického průmyslu a veřejnost o tom neví. „Chceme motivovat lidi k zájmu o kosmické technologie a zapojit je optikou Ballon Challenge a dalších akcí,” uvedl. Některé z těchto akcí jsou odborné, jiné jsou určené pro laiky. Patří k nim dny otevřených dveří ve firmách, které se zabývají kosmickým průmyslem, soutěže pro středoškoláky či filmový festival dokumentů a fantastiky. 

První akce se konala 1. března. Šlo o technologickou soutěž, na které několik týmů mělo za 24 hodin najít inovativní řešení pro využití družicových dat. Snažili jsme se, aby účastníci nejen vytvořili projekt, ale aby nabyli mnohem širší znalosti, které by dál využívali v praxi,” řekl organizátor akce a ředitel Aerospace Petr Kapoun. Soutěž vyhrál tým, který byl složen ze studentů Masarykovy univerzity. Prezentovali projekt monitorování starých důlních lokalit pro těžební společnosti. Jejich nález umožní zkrátit dobu rekultivace vytěžených oblastí a výrazně snížit náklady. 

Klíčová slova: Hvězdárna, Space Days Brno, sondy, soutěž

Fotogalerie

  • V90304-135517.mp4
    Popis: Jeden z účastníků pouští svoji sondu do vzduchu.
    Autor: Artem Kravchuk

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.