24.04.2018 20:02


Alois Nebel a další komiksy zmizí ze svitavské Fabriky už příští týden

Autor: Nikola Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Příběh výpravčího Aloise Nebela vyobrazil v animovaném filmu před sedmi lety režisér Tomáš Luňák. Postava však pochází z pera Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99, kteří vytvořili stejnojmennou komiksovou trilogii, jíž se tvůrci filmu inspirovali. Ukázky z díla Alois Nebel a několik dalších komiksů si zájemci mohou prohlížet ve svitavské Fabrice do konce dubna.

Jedním z vystavených komiksů je obrázková adaptace románu Chyba od Marka Šindelky. Foto: Nikola Pavlasová

Svitavy  Milovníci komiksů mají posledních pár dní na to, aby si v prostorách svitavské Fabriky prohlédli výstavu českých a polských komiksů. Obrázkové příběhy, které visí ve druhém patře multifunkčního centra, interpretují literární texty různých českých a polských autorů. Asi nejznámějším vystavovaným dílem je trilogie Alois Nebel od Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99.

„Komiks Alois Nebel je předlohou stejnojmenné filmové adaptace, jež vznikla za účasti jeho autorů a má podobu animovaného filmu. Ačkoli se formou i příběhem od předlohy liší, nejdůležitější rysy zachovává,“ uvedl kurátor výstavy Wojciech Birek. Film, který měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, byl mimo jiné českým kandidátem na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film.

Kromě Aloise Nebela se zájemci mohou zdarma podívat na adaptaci románu Anna In v hrobech světa od Olgy Tokarczukové, futuristický komiks Já, psychologický příběh Profesor Andrews nebo přepracování románu Marka Šindelky Chyba, který volnou adaptaci svého díla vytvořil společně s kreslířem Vojtěchem Maškem. „Komiksů je tu docela málo, čekal jsem jich víc, ale jsem rád, že ty polské mají český překlad,“ řekl návštěvník výstavy Tomáš Macek.

Výstava patří k projektu Česko-polská mozaika a svitavská knihovna ji spustila začátkem dubna. Komiksy z Fabriky zmizí už příští týden. „Dubnem v Polsku projekt končí, u nás ale potrvá až do září. V plánu jsou třeba workshopy. Než je však knihovna oznámí, nemohu je blíže specifikovat,“ sdělila Monika Lžičařová z Městské knihovny ve Svitavách.

Klíčová slova: literatura, komiks, alois nebel, fabrika svitavy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.