05.03.2020 20:22


Alkohol si v únoru odřekly stovky tisíc lidí

Autor: Štěpán Vojtěch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do výzvy Suchej únor, která o víkendu skončila, se letos zapojilo více než 600 tisíc lidí. Organizátoři chtěli kampaní podpořit účastníky, aby si otestovali svůj vztah k alkoholu a omezili jeho pití.

Letošní Suchej únor trval vzhledem k přestupného roku o den déle.

Česko – Celý měsíc bez kapky alkoholu. K tomu letos opět vyzvala osvětová kampaň Suchej únor, jejímž dlouhodobým cílem je omezit pití alkoholu v České republice. Ta totiž patří k zemím s jeho největší spotřebou. Výzvu splnil i pětadvacetiletý programátor Pavol Vidlička, který si abstinenci spojuje s lepší životosprávou.

„Vadí mi i ta česko-slovenská kultura, kde se pije skoro při každém setkání s přáteli nebo návštěvě. To bych rád změnil,“ vysvětlil Vidlička důvody, proč se rozhodl v únoru alkohol nepít. Sám si přitom nemyslí, že by ho dříve užíval nadmíru.

Organizátoři z iniciativy Liga otevřených mužů od kampaně očekávali, že pomůže účastníkům získat od alkoholu odstup, díky kterému budou moci přehodnotit svoje návyky. „Těší nás i zvýšený zájem restaurací, barů a kaváren, které oproti loňskému bojkotu připravily dobrou nabídku nealko nápojů,“ uvedl manažer kampaně Petr Freimann.

Do výzvy se letos zapojilo okolo 650 tisíc lidí, tedy téměř každý desátý dospělý Čech. Vyplývá to z odhadů výzkumné agentury Nielsen Admosphere, která se dotazovala necelých pěti set respondentů na konci února. „Více než čtvrtina se k výzvě připojila vůbec poprvé a řada lidí si ji po účasti v minulých ročnících zopakovala,“ popsala výsledky průzkumu jeho autorka Hana Friedlaenderová.

Vzdát se alkoholu nebylo pro Vidličku obtížné. „Občas mi chybělo pivo kvůli chuti, ale lidé v mém okolí to rozhodnutí respektovali. Nikdo mě k pití nenabádal,“ vyprávěl. Naopak student politologie František Reitter výzvu jednou porušil. „Nechtěl jsem trhat partu a dal si s přáteli dvě piva. Říkal jsem si, že nemusím být až tak důsledný,“ vysvětlil.

Podle průzkumu mezi přibližně dvěma tisíci studenty, na němž s organizátory výzvy Suchej únor spolupracovala společnost ISIC Česká republika, vůbec nepijí nebo s nízkým rizikem pijí alkohol asi dvě pětiny studentů. Pětina naopak pije s vysokým rizikem, každý desátý pak spadá do kolonky problémového pití. „Je ale důležité, že téma mezi studenty rezonuje a že svoje pití dokážou reflektovat,“ poznamenal k výsledkům Zdeněk David z ISIC Česká republika.

Pozitivních změn po měsíci abstinence si všimnou podle Ladislava Csémyho z Národního ústavu duševního zdraví zejména lidé, kteří pijí často. „Zlepší se nejen funkce jater, ale i psychický stav a vnější vzhled,“ nastínil Csémy.

Vidlička plánuje alkohol omezit i do budoucna. „Hlavně kvůli zdraví si teď dávám limit dvě piva týdně,“ plánoval. Zkušenosti s výzvou Suchej únor mohou lidé sdílet i prostřednictvím dotazníku na stránkách kampaně.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.