10.04.2018 11:34


Albánci jsou hodně mstiví, k turistům se však chovají hezky, říká zakladatel Albánské výzvy

Autor: Jana Blahošová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jan Balák navštívil několikrát severoalbánské hory, kde prožil s přáteli mnohá dobrodružství. Rozhodl se v prostředí odlehlé vesnice Curraj i Epërm vytvořit projekt Albánská výzva, kterého se ročně zúčastní až sto dvacet lidí.

Jan Balák vyprávěl o založení Albánské výzvy. Foto: Jana Blahošová

Brno – Krásu severoalbánských hor objevil Jan Balák s přáteli před šesti lety a v jeho hlavě se zrodil nápad. Rozhodl se vytvořit projekt, díky němuž několik set lidí navštívilo izolovanou vesnici Curraj i Epërm. Lidé zde pomáhali s turistickým značením, stavěním mostů a rekonstrukcí kostela. Obejít se bez signálu a Wi-Fi či elektřiny s padesáti cizími lidmi týden vysoko v horách, to je Albánská výzva.

Cílem výzvy je vybudovat dobrodružnou komunitu v odlehlé oblasti. Nejen cestovat, ale také pozvednout a zvelebit albánské prostředí. Jedním ze způsobů zvelebování je turistické vyznačování horských cest či stavba mostů. Tyto akce se konají pravidelně každý rok. „Máme skládací most, který každý rok vytahujeme a stavíme přes řeku. Na konci sezony ho zase schováváme, protože řeka při jarním tání stoupá až o čtyři metry. Most byl navržen tak, aby ho mohli převést osli, a aby ho zvládly postavit i dívky,“ vyprávěl Balák. Podle něj je stavba mostu výhodná jak pro tamní obyvatele, tak pro turisty. Navíc mosty spojují vesnici s okolím.

Vesnice Curraj i Epërm není snadno dostupná. Jednou z možností je vypravit se trajektem z pobřeží Albánie přes Kománskou přehradu. Poté je třeba překonat menší horský průsmyk. Druhou možností je jet přes Kosovo až k nejvyššímu místu, které je dostupné autem a odtamtud pokračovat pešky. „Do vesnice nevede žádná silnice sjízdná autem. Poprvé jsme tam šli tři a půl dne, teď už máme stezku vyznačenou, takže se to dá zvládnout pod pět hodin.“ popisoval Balák.

Proto je také v této oblasti jediným dopravním prostředkem osel, nic širšího, než on se na stezku nevejde. „Osel zde funguje jako náklaďák, na kterém se dováží úplně všechno,“ líčil Balák. Také on a jeho tábor využíval hojně osly, a to k zásobování tábora vším potřebným. „Většinou přicházeli osli v neděli. Denně potřebujete až dva osly se zásobami, aby v táboře nevypuknul hladomor. Loni se dokonce stalo, že začalo pršet, zvedla se hladina řeky a čekalo se tři dny, než k nám přišli osly. Letos už máme zásoby zhruba na týden.“ dodal.

„Je zde důležité myslet hodně dopředu, protože pokud chcete sehnat třeba hřebíky, zabere vám to i tři dny. Vše, co tu je, sem muselo dojet na oslovi,“ vysvětlil Balák. Důležitými dodavateli potravin jsou kromě oslů také rodiny z vesnice. „Bereme od nich mléčné produkty, pečou nám chleby, pronajímáme od nich louku pro kemp a osly na transportní služby.“

V Curraj i Epërm žilo před třiceti lety kolem tisíce lidí, nyní je zde sedm rodin. K turistům se chovají velice uctivě, ale mezi sebou jsou podle Baláka mstiví. „V Albánii má dlouholetou tradici krevní msta. Funguje zde instituce Kulla Thepit, což je věž krevní msty. Pokud někomu něco provedete, buď zůstanete v klatbě, kdy vás kdokoliv může legálně potrestat, nebo máte možnost dobrovolného vězení v Kulle. Vaše rodina vás musí živit, ale v rámci věže jste nedotknutelní,“ popsal Balák s tím, že každá vesnice v Albánii takovou Kullu má. Curraj i Epërm má dokonce dvě.

Albánská výzva se koná v pěti týdnech vždy od půlky července do poloviny srpna. Program se vždy po týdnu opakuje. Každý týden je zde padesát lidí, pobyt si však mohou prodloužit. „V pondělí pořádáme úvod do albánštiny a albánské kultury a také procházku po vesnici. V úterý se většinou chodí do jeskyně Shpella e Zeze,“ popisoval Balák. Ve středu se táborníci vypraví k vodopádům. Ve čtvrtek či v pátek se koná kulturní večer. Třetí týden se pořádá expedice, kdy se celý tábor stěhuje do nějakého zajímavého místa. Letos to bude kráter Shpela Kakverit.

Jan Balák touží výzvu rozšít do Indie, kam letos vyráží na průzkumnou expedici. „Chci najít terén podobný tomu v Albánii. Vesnice, kam se nedá dojet autem, umístěná někde v horách.“ předestřel Balák své plány.

Klíčová slova: Albánská výzva, Albánie, Curraj i Epërm, vesnice, izolace, story

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.