24.11.2014 10:27


Alba kapel Amaranthe a Bloodbound měla ve Zlíně premiéru

Autor: Monika Rozsypalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jubilejní desátý ročník Zimních Masters of Rock přilákal fanoušky na známou skupinu Edguy i premiéru nových alb metalových skupin Bloodbound a Amaranthe. Jako vůbec poprvé v Česku ve Zlíně vystoupila i americká skupina Lizzy Borden. Večer okořenily skupiny Van Canto či Morbid Angel.

Zlín – Sportovní hala Euronics v sobotu od třinácti hodin přivítala tisíce fanoušků rockové a metalové hudby na festivalu Zimní Masters of Rock. Ten představuje „zkrácenou“ jednodenní obdobu stejnojmenného tradičního letního hudebního festivalu, který se pořádá každoročně ve Vizovicích. 

Foto: Monika Rozsypalová

I přes brzký začátek série koncertů se zlínská hala zaplňovala velmi rychle. Jako první přilákala fanoušky na chytlavý mix power a folkmetalu s prvky vikingské hudby bavorská skupina Winterstorm. Němci tak otevřeli  desátý ročník akce. Další, kdo představil tentokrát klidnější verzi žánru power metal, bylo (opět německé) uskupení Heavatar, která zahájilo skladbou Replica. Fanoušci na závěr chytali hůlky bubeníka, které publiku věnoval.

Foto: Monika Rozsypalová

Švédská skupina Bloodbound na koncertě předvedla premiéru svého nového, v pořadí už šestého, alba Stormborn. Nové písně si tak fanoušci poslechli jako první na světě a stejně jako ďáblík z přebalu nového alba, který se tyčil za zpěváky, diváky nadchli. Zpěvák Patrik Johansson navíc před odchodem z pódia oznámil, že se kapela objeví i na letních Masters of Rock 2015.

Foto: Monika Rozsypalová

Po vystoupení Bloodbound se velká část haly vyprázdnila. Na v tuzemsku nepříliš známou americkou glamrockovou kapelu Lizzy Borden, která v Česku ještě nikdy nehrála, tak čekalo podstatně menší publikum. Zůstat se ale vyplatilo, fanoušky překvapilo nejen svěží glam metalové vystoupení, ale hlavně kreativní převlek jednoho ze zpěváků.

Foto: Monika Rozsypalová

Řada fanoušků si však šla raději „vydechnout“ ven, kde na ně čekalo mnoho stánků s občerstvením a suvenýry. 

Foto: Monika Rozsypalová

Krom triček, mikin či doplňků metalových kapel si fanoušci kupovali i šátky zvané palestiny nebo přívěsky z chirurgické oceli.

Foto: Monika Rozsypalová

Na další lákadlo festivalu, šestičlenou švédskou melodic death power metalovou skupinu Amaranthe, si diváci museli čtvrt hodiny počkat. Kapela však okamžitě po nástupu zabodovala skladbou Digital World z nového alba Massive Addictive, které si stejně jako Stormborn od Bloodbound ve Zlíně zažilo svou premiéru. Kromě známých hitů dále zazněly nové písně jako Trinity nebo Drop Dead Cynical. Fanoušky povzbudilo také to, že se zpěvačka Elize Ryd během koncertu stihla převléknout z dlouhých šatů do krátkého koženého kompletu nebo že basskytarista kapely hrál od půli představení jako obvykle bez trička. 

Foto: Monika Rozsypalová

Unikátní a cappella metalový band Van Canto s pěti zpěváky a bubeníkem posluchačům představil velmi netradiční pojetí metalové hudby, kdy hudebníci imitují zvuk nástrojů hlasivkami. Zazpívali známé singly jako If I die in the Battle a Last Night of the Kings, ale také hity z nejnovějšího alba či předělávky slavných písní jiných skupin. Mikrofonu se kromě zpěváků chytil i bubeník Bastian Emig, který prokázal vyjikající schopnosti zpěvu všech členů kapely. 

Foto: Monika Rozsypalová

V rámci evropského turné u příležitosti 30. výročí vzniku skupiny do Zlína zavítali i američtí metaloví veterání Morbid Angel. Vystoupení si užili především skalní fanoušci kapely. Řadu diváku tvrdý deathmetal, který podle jejich slov úplně nezapadal do programu, naopak přiměl k odpočinku nebo občerstvení venku. Kapela však vystoupení rozjela naplno. Lákala především na velmi efektní vizuální stránku a svižný, nabitý program. Navzdory nadšení a živelné energii se ale fanoušci nedočkali přídavku.

Foto: Monika Rozsypalová

Headlinerem jubilejního ročníku a hvězdou večera byla německá skupina Edguy, kterým se za zády vyjímala vesmírná kulisa. Zahájili skladbou Love Tyger a ovace z pódia byly doslova cítit na kůži. Tobias Sammet s trochou nadsázky více mluvil než zpíval a bavil tak hosty celý zbytek večera. V reakci na popřání fanoušků všeho dobrého k narozeninám hnidopišsky poznamenal, že děkuje za připomínku svého stárnutí. Kapele se podařilo zahrát přibližně patnáct skladeb včetně známé All the Clowns nebo Falcovy Rock Me Amadeus.

Celý večer provázela klidná a spokojená atmosféra. Při odchodu některé diváky „pokřtil“ basskytarista kapely Amaranthe. Poklepal odchozím na hlavu listem, někdy se dokonce uklonil, s každým se však loučil a pobaveně se při tom usmíval.

Článek můžete číst také na stisk.blog.idnes.cz

Klíčová slova: Zlín, metal, hudební festival, Zimní Masters of Rock 2014, jubileum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.