23.11.2017 15:47


Aktuálně: Z věznice na Cejlu bude kreativní centrum

Autor: Sára Zedková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Věznice na Cejlu s největší pravděpodobností v příštích letech prodělá významnou rekonstrukci a po vzoru několika evropských měst přebudování na kreativní centrum. Účelem přeměny věznice je oživení okolní lokality a zamezení odlivu talentovaných lidí z kreativních odvětví mimo Brno. Projekt inicioval brněnský magistrát, který o budoucnosti objektu jedná už několik let.

Věznice na Cejlu. Foto: Sára Zedková

Brno – Nájemní ateliéry, zkušebny a dílny. Taková bude nejspíš budoucnost věznice na Cejlu. Brněnský magistrát navrhl projekt kreativního centra, které bude poskytovat zázemí začínajícím podnikatelům v kreativních odvětvích. Cílem je oživit okolí věznice, zabránit odlivu talentovaných lidí z Brna a přilákat investory se zájmem o kreativní průmysl. Nejdříve ale objekt prodělá rozsáhlou rekonstrukci.

Otázky ohledně rekonstrukce, architektonických zásahů a samotného přebudování věznice na kreativní centrum konzultuje magistrát s odborníky z Národního památkového ústavu. „Nevidíme žádný problém v tom, že by měla být historicky cenná budova použita k jinému účelu nebo spojena s moderní architekturou, " uvedl Aleš Homola z Národního památkového ústavu. Objekt v budoucnosti projde rozsáhlou rekonstrukcí. „Objekt byl v hrozném stavu, takže jsme ho museli stabilizovat. Jedním z problémů bylo promáčení barokních krovů," řekl brněnský primátor Petr Vokřál.

Magistrát plánuje dokončení rekonstrukčních prací na věznici do roku 2021. Následně by se objekt přebudoval na kreativní centrum. Celý projekt bude stát asi půl miliardy korun. Cena rekonstrukce se podle primátora odhaduje na 380 až 400 milionů korun. Zhruba 150 milionů korun pak bude stát kreativní centrum. „Jsme připraveni projekt kofinancovat. Pokusíme se také získat dotace z Evropské unie," dodal Vokřál.

Momentálně je věznice využívána zejména pro kulturní akce jako koncerty, umělecké výstavy nebo divadelní představení. Turistické a informační centrum města Brna také pořádá komentované prohlídky věznice. Objekt je často dějištěm pietních aktů. „V současné době se snažíme kvůli stavu věznice množství kulturních aktivit omezit," uvedl Vokřál.

Rozsáhlý objekt bývalé káznice z 18. století sloužil jako věznice v dobách Rakouska-Uherska a za první republiky. V období nacistické a komunistické diktatury se káznice proslavila jako místo teroru a poprav politických vězňů. Byla zde vězněna řada významných osobností, například básník Jan Zahradníček nebo spisovatel Zdeněk Rotrekl.

Klíčová slova: věznice na Cejlu, kreativní centrum, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.