01.10.2014 07:01


Aktuálně: Výstava tří zemských muzeí právě skončila, unikáty se vrací do depozitářů

Autor: Monika Rozsypalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Národní muzeum v Praze, brněnské Moravské zemské muzeum a Slezské zemské muzeum v Opavě vytvořily společnou výstavu Unikáty zemských muzeí, ve kterých představily tři archeologické skvosty ze svých sbírek, Věstonickou venuši, kamennou hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a vzácné meteority z Opavy-Kylešovic. Včerejším večerem výstava skončila. 

Audio

    Přednáška Martina Olivy o unikátech zemských muzeí
         
    Autor: Monika Rozsypalová

Brno – Výstava Unikáty zemských muzeí začala na začátku prázdnin v Praze, kde si mohli návštěvníci exponáty prohlédnout až do konce července. V srpnu pak navštívila Opavu a v září zakončila své putování v Brně.

Železné meteority z Opavy-Kylešovic. Foto: Monika RozsypalováNávštěvníci si včera večer v Dietrichstejnském paláci v Brně nejen naposledy prohlédli významné exponáty, navíc měli příležitost poslechnout si k výstavě i komentář jednoho z největších tuzemských odborníků na archeologii, docenta a vedoucího ústavu Anthropos, Martina Olivy. 

„Série výstav začala už v roce založení Zemského muzea v Opavě před dvěma sty lety. Právě díky významnému jubileu muzejnictví se brněnské muzeum rozhodlo netradičně vystavit i sošku Věstonické Venuše,“ vysvětlil Oliva. Poté návštěvníkům popsal a představil všechny tři významné památky.

„Chtěla jsem se sem podívat už na začátku školního roku, ale pořád to nevycházelo. Jsem ráda, že jsem výstavu stihla alespoň na poslední den, přednáška docenta Olivy byla hodně zajímavá,“ svěřila se návštěvnice Nina Procházková.

Hosté se mohli rovněž prohlédnout řadu nerostů a minerálů z výstavy Kamenná duha ve vedlejší expozici. Martin Oliva je jediným člověkem, který má klíč od depozitáře, ve kterém bývá Věstonická venuše uschovaná. 

Věstonická venuše z depozitáře Moravského zemského muzea, foto: Monika Rozsypalová

Udivuje mě, jak je Venuše strašně maličká. Také jsem nevěděl, že má ulomenou nohu, která se našla nedaleko sošky," uvedl další z návštěvníků, Adam Hrnčiřík. 

Hodně lidí přicházelo za exponáty na víkend. Ve všední den tvořily významnou část návštěvníků školní exkurze. „Někdy přišlo dvě stě lidí, jindy osm set. Ze začátku jsme přílišnou účast nezaznamenali. Dnes přišlo přes tisíc návštěvníků. Celkem však na brněnskou výstavu zavítalo více než deset tisíc lidí,“ vysvětlila průvodkyně Marie Šafránková. 

Exponáty se nyní vrátí do depozitářů jednotlivých muzeí, kamenná hlava Kelta do Prahy a železné meteority do Slezského muzea.

Kamenná hlava keltského hrdiny ze Mšeckých Žehrovic. Foto: Monika RozsypalováKurátorka výstavy také pozvala návštěvníky na otevření další z připravovaných výstav Moravského zemského muzea, Mendelianum. Návštěvníci obdivují minerály z výstavy Kamenná duha, foto: Monika Rozsypalová

Klíčová slova: Unikáty zemských muzeí, Brno, Věstonická venuše, hlava Kelta, železné meteority, Moravské zemské muzeum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.