24.04.2019 15:45


Aktuálně: Vyškovské náměstí se proměnilo v psychiatrickou léčebnu

Autor: Sára Davidová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Organizace Piafa dnes na Masarykově náměstí ve Vyškově organizuje destigmatizační den "Vyškovské bláznění". Návštěvníci i náhodní kolemjdoucí si zkouší, jaké to je trpět depresemi či schizofrenií. Organizátorky akce chtějí dosáhnout toho, aby byli lidé s duševním onemocněním lépe chápáni.

Vyškov – Masarykovo náměstí dnes ožilo destigmatizačním dnem "Vyškovské bláznění", který letos poprvé pořádá organizace Piafa. Ta se touto cestou snaží veřejnosti pomoct pochopit lidi s duševním onemocněním. „Jedním bodem nové psychiatrické reformy je destigmatizace psychicky nemocných lidí, proto jsme se v souvislosti s ním rozhodli uspořádat dnešní akci. Chceme veřejnosti ukázat, jak je to doopravdy s duševními nemocemi,“ uvedla jedna z organizátorek akce Adéla Boudová.

Od jedenácti hodin dopoledne jsou na Masarykově náměstí pro návštěvníky přichystány simulátory dvou duševních onemocnění – schizofrenie a deprese. Na stanovišti, které patří prvnímu onemocnění, si mouhou zájemci až do večera vyzkoušet, jaké to je žít s halucinacemi, které jsou jedním z příznaků schizofrenie. Za simulovaných hlasů, které schizofrenní pacienti běžně slýchají, musí vypracovat jednoduchý úkol. Druhý simulátor naopak nenavozuje depresivní stavy, nýbrž přibližuje, jak vypadá část dne člověka trpícího tímto onemocněním. „Na deset minut jsem si zkusil, jaké to je fungovat s depresemi, ještě chci vyzkoušet i schizofrenii. Mám spolužáka, který je psychicky nemocný a chtěl bych mu porozumět,“ říká Zdeněk Peterka, který se Vyškovského bláznění zúčastnil se svojí třídou.

Kromě stánků se simulátory je po celý den možnéi vyzkoušet si i tematickou vědomostní hru o duševních onemocněních, která je připravena v relaxační zóně, napsat vzkaz na zeď bláznovství, nebo si prohlédnout obrazy od Tomáše Mudra, který má s duševním onemocněním vlastní zkušenosti. Všechny tyto aktivity se nacházejí ve stáncích označených čísly, které představují jednotlivá oddělení psychiatrické léčebny. Na „příjmu“ si zájemci vylosojí kartičku s názvem duševního onemocnění, kterou pak nosí na krku. „Psychickou nemoc si člověk nevybírá, proto si ji musí návštěvníci vylosovat. Pak je na nich, jestli si ji dají kolem krku, aby si vyzkoušeli, jaké to je žít s nálepkou duševně nemocného člověka,“ vysvětlila psycholožka Soňa Holá. Během dne jsou na programu i dva koncerty a diskuze o duševním zdraví.

Klíčová slova: Piafa, duševní onemocnění, deprese, schizofrenie, destigmatizace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.