16.05.2018 14:07


Aktuálně: Vodáci budou moci proplout Brnem díky plánované rekonstrukci jezů na Svitavě

Autor: Rudolf Požár | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Z důvodu rozšiřování protipovodňových opatření počítá vedení Brna se splavněním šesti jezů na řece Svitavě. Výstavba vodáckých propustí a rybích přechodů by měla být hotová do roku 2023. V plánu je také úprava nábřeží řeky Svratky od Riviéry po viadukt u Uhelné ulice.

V rámci výstavby protipovodňových opatření dojde k rekonstrukci nábřeží řeky Svratky. Foto: Rudolf Požár

Brno – Vedení Brna ve spolupráci s Povodím Moravy plánuje rozsáhlé úpravy na řece Svratce a Svitavě. Během výstavby protipovodňových opatření dojde k opravě jezů a proměně brněnských nábřeží. Nové projekty by po dokončení měly ochránit občany před stoletou vodou.

„Hlavním důvodem rekonstrukce jezů je protipovodňová ochrana, ale když už se do nich bude stavebně zasahovat, tak jezy upravíme tak, že je půjde splouvat,“ řekl náměstek primátora města Brna Martin Ander. Technická opatření na šesti svitavských splavech spočívají ve vytvoření pohyblivých přelivných hran, které zabrání vylití vody do obydlených oblastí při povodních.

Rekonstrukce jezů bude stát kolem 350 milionů korun. „Pokud nenastanou nějaké nepřekonatelné komplikace, tak by se mělo začít s výstavbou od roku 2020,“ řekl Ander. Dalším projektem je úprava nábřeží kolem řeky Svratky. Vzniknout by měly parky, cyklostezky, nové přístupy k vodě a také biokoridory umožňující migraci ryb. Cena za proměnu všech vodních toků v Brně by se ve výhledu dvacepěti let mohla pohybovat kolem pěti miliard korun.

Zmíněné projekty může veřejnost objevit ve čtvrtém kole šifrovací hry „Brno, co není“, která představuje klíčové plány rozvoje města. „Všechna čtyři kola končí 31. května v 23.59:59 a 3. června bude následovat finále, do kterého postoupí sto nejlepších týmů,“ uvedl ředitel agentury Media Age David Blažek.

Klíčová slova: Brno, Svratka, Svitava, Nábřeží, Brno, co není

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.