04.05.2018 16:54


Aktuálně: Ve vile Stiassni začala výstava Následovníci Alfreda Neumanna

Autor: Jana Blahošová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V brněnské vile Stiassni začala výstava Následovníci Alfreda Neumanna věnující se tvorbě žáků tohoto světově známého architekta, který se v deseti letech přistěhoval s rodiči do Brna, kde také studoval. Výstava je součástí festivalu Pocta Alfredu Neumannovi, který započal včera.

Návštěvníci mohou zhlédnout medailonky Neumannových pokračovatelů a fotografie jejich děl. Foto: Jana Blahošová

Brno – Výstava Následovníci Alfreda Neumanna začala 4. května ve vile Stiassni. Je věnována právě Neumannovým žákům, kteří se inspirovali jeho expresivní architekturou. Mezi ně patří Zvi Hecker, Israel Goodovitch, Moše Safdie či Rafi Segal. Návštěvníci si mohou přečíst medailonky jednotlivých architektů a zhlédnout fotografie jejich děl. Výstava bude návštěvníkům přístupná do 27. května.

Vídeňský rodák Alfred Neumann se narodil v roce 1900 ve Vídni, ale většinu dětství a následně studií strávil v Brně. Svým neortodoxním přístupem k prostoru vytvořil originální expresivní architekturu, kterou lze vidět v Paříži, Alžíru či Izraeli, kde žil po druhé světové válce. „Neumann byl naprosto přední světový architekt, na kterého se však trošku zapomnělo. Cílem výstavy i celého festivalu je připomenout jak jeho tvorbu, tak tvorbu jeho žáků a následovníků,“ sdělil vedoucí metodického centra vily Stiassni Petr Svoboda.

Výstava je součásti festivalu Pocta Alfredu Neumannovi, který pořádá ostravský Kabinet architektury společně s řadou brněnských institucí u příležitosti 50. výročí od úmrtí Neumanna. Festival začal už 3. května otevřením výstavy Alfred Neumann – česká stopa v Galerii architektury.

Další akcí je například odborné symposium, na němž budou o Alfredovi Neumannovi debatovat přední čeští i zahraniční odborníci. Podle jednoho z autorů výstavy Tadeáše Goryczka se jedná o vůbec první sympozium věnované této osobnosti. „Česká republika drží prvenství jak ve vydání Neumannovy monografie, tak i v uspořádání odborné konference,“ uvedl Goryczka pro Národní památkový ústav.

Dalšími autory výstavy Následovníci Alfreda Neumanna jsou Jaroslav Němec, Pavlína Petrová a Petr Svoboda.

Klíčová slova: výstava, vila Stiassni, následovníci, architektura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.