19.04.2017 15:44


Aktuálně: V digitální dílně FabLab najdou kutilové moderní technologie včetně 3D tiskárny

Autor: Markéta Sulková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Podnikatelé i domácí kutilové mohou nově využít digitální dílnu v prostorách Jihomoravského informačního centra v Brně. Naleznou zde několik moderních přístrojů včetně 3D tiskárny či 3D skeneru. Zájemci si vyberou ze tří stupňů členství, od kterých se odvíjí cena vstupu a doba, kterou mohou v laboratoři strávit.

Zájemci najdou v laboratoři moderní technologie. Foto: Markéta Sulková

Brno – Digitální laboratoř FabLab Brno dnes poprvé navštívili kutilové i podnikatelé. V prostorách brněnského Jihomoravského informačního centra mohou využít zázemí s moderními technologiemi pro vytváření vlastních výrobků.

Ve výrobní laboratoři neboli „fabrication laboratory“ (FabLab) si mohou zájemci vyzkoušet moderní technologie, 3D tiskárnu či 3D skener nevyjímaje. V dílně ale mají možnost použít i klasičtější nástroje jako pily, brusky nebo vrtačky. „Jsem tady v testovacím provozu a vyvíjíme dřevěný ekologický stan. Na modelu jsme ale zde zjistili, že námi vyvinutý stan nefunguje. FabLab je skvělá věc pro ty, kteří nemají v Brně svou dílnu,“ vysvětlil člen FabLabu Petr Bouchal.

Dneškem začal také fungovat systém tří stupňů členství. „Základní přístup nabízí laboratoř v otevřených hodinách, ve druhém stupni si zájemce vybírá jeden den v týdnu, ve kterém má přístup po celý den, plus otevřené hodiny. Třetí stupeň znamená neomezený přístup dvacet čtyři hodin denně,“ řekl zaměstnanec FabLabu Peter Bistrický. U jednotlivých úrovní členství se liší i cena. „Zatím máme zhruba padesát až šedesát přihlášených, se zaměstnanci informačního centra až osmdesát,“ dodal Bistrický.

Ačkoliv mají uživatelé k dispozici všechny přístroje a nástroje, materiál si musí koupit sami. Přímo v laboratoři ovšem provozovatelé zřídili menší sklad. „Můžeme získat materiál za velkoobchodní ceny a prodat materiál levněji než nějaká malá agentura, která chce mít zisk. Nám stačí, abychom se uživili,“ popisuje Bistrický. Každou středu od osmnácti hodin budou pracovníci laboratoře provádět zájemce a představovat jednotlivé přístroje. Po základní instruktáži pak získají přístup do laboratoře na kartu a zvolí si typ členství.

FabLab, zřizovaný Jihomoravským informačním centrem, podpořil Jihomoravský kraj částkou zhruba ve výši pěti milionů korun. Mimo to využili provozovatelé i další sponzorské dary od soukromých společností. „Cílem je vytvořit soběstačnou laboratoř. Pokud by počet uživatelů rostl o dvacet lidí měsíčně, měla by být za zhruba tři roky samostatně udržitelná,“ uvedl manažer FabLab Brno Tomáš Mejzlík.

Klíčová slova: FabLab, digitální laboratoř, Jihomoravské informační centrum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.