18.04.2015 17:07


Aktuálně: V Černovicích zachraňují školu programem pro celou rodinu

Autor: Šindelářová Kateřina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jarmark, výstavu, přednášky, divadlo pro děti nebo například improvizovanou kavárnu dnes odpoledne i večer mohou zájemci navštívit ve staré škole v Brně-Černovicích. Místní chtějí akcí s názvem My školu nedáme zachránit budovu před prodejem, který plánuje její vlastník Statutární město Brno.

Brno  Budova školy z roku 1890 v Charbulově ulici v Brně-Černovicích neslouží svému účelu už tři roky. Místní v čele s Černovickým sdružením ji chtějí zachránit před prodejem soukromému vlastníkovi, který plánuje majitel této budovy Statutární město Brno. Možnosti, jak by se prostory mohly využít pro celou veřejnost, tam dnes ukazuje program pro celou rodinu s názvem My školu nedáme.Škola v Brně-Černovicích. Foto: Kateřina Šindelářová

Černovická škola se otevřela návštěvníkům ve 14 hodin a sobotní odpoledne se tu nese v duchu podtitulu akce Nebojte se doktorů. „Chceme říct dětem i dospělým, že doktor není jenom lékař, že existuje také doktor přírodních věd či práv. Doktoři jsou vzdělaní a právě ke vzdělání by měla škola sloužit, ne být zavřená,“ vysvětlila Silvie Sanža z Černovického sdružení. To chce prosadit, aby se ze školy stalo obecně prospěšné místo, například kulturní centrum či mateřská škola.

Nejmenší děti tu dnes mohou zhlédnout pohádku O nemocném pejskovi, ty starší mohou obdivovat ukázky fyzikálních experimentů, navštívit mobilní planetárium, vytvořit něco ve výtvarné dílně nebo se svézt na koni. Na dospělé návštěvníky čekají přednášky, minijarmark či komentované prohlídky školy. V jedné ze tříd se otevřela i improvizovaná kavárna.

Na dnešní akci se začala podepisovat i petice, kterou chce Černovické sdružení oslovit brněnský magistrát, aby zastavil prodej budovy školy. „Chceme získat co nejvíce podpisů, ale nejde nám o konkrétní číslo. Potřebujeme hlavně zjistit, jak moc by si nejenom černovická veřejnost přála, aby se škola zachovala, její dveře nezůstaly zavřené a dělo se v ní něco, co je pro všechny,“ dodala Sanža. Petici podepsala i Jaroslava Toningerová, která se do školy přišla podívat jako bývalá žačka. „Byla by škoda, kdyby se škola prodala. Ráda bych, aby se tyhle prostory využily pro místní občany, protože se v Černovicích nemají kde scházet," řekla Toningerová. Program potrvá do 22 hodin a od 19 hodin na návštěvníky čeká vystoupení kapely Barel Rock, kterou tvoří veterináři.

Klíčová slova: Černovické sdružení, škola, Černovice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.