12.12.2017 19:16


Aktuálně: V Brně začala výstava architekta Davida Vávry Běžet s domy

Autor: Petra Vaňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Výstava Běžet s domy se přesouvá z Prahy do Brna. David Vávra reprízu svojí expozice slavnostně zahájil v úterý večer komentovanou prohlédkou. Na vystavě si návštěvníci mohou prohlídnout několik desítek návrhů z tvorby jeho ateliéru. Expozici doplňují také modely vybraných staveb. Výstava vznikla na počest autorových šedesátých narozenin a její součástí je také dokument Putování Davida Vávry ve vlastních stopách. 

Na zahájení výstavy se přišlo podívat mnoho návštěvníků.

Brno - Galerii architektury v Brně v úterý zaplnily architektonické návrhy domů, koláže nebo také scénografické návrhy divadelních her. Zájemci, kteří nestihnou výstavu navštívit, si mohou koupit autorovu stejnojmennou knihu. Ta vyšla letos na jaře, ku příležitosti zahájení pražské výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera. ,,Na pražskou výstavu se dostavil opravdu velký počet lidí. Nakonec jsme museli komentované prohlídky pojmout jako přednášky ve větším sále a návštěvníci si poté výstavu stejně prošli sami," uvedla Klára Kučerová, spolukurátorka výstavy. 

Mezi domy, či zrekonstruované interiéry, které navrhl David Vávra patří například Městské divadlo Kladno, dětský koutek, divadelní scéna a dřevěná archa v pražské ZOO, nebo Sborová místnost Českobratrského evangelického sboru v Praze na Pankráci. ,,Nemůžu říct, jestli jsem na některý ze svých projektů pyšnější než na jiný. Bylo by to jako říct, které dítě je to oblíbenější," prohlásil Daniel Vávra. 

Podle Kučerové je výstava určena pro kohokoliv, nejen pro odborníky. ,,Nenajdete tu úplné architektonické plány budov, jelikož ty by uměli přečíst a interpretovat jen architekti. A to není účelem výstavy," dodala Kučerová. Obrazy a fotografie jsou doplněné obsáhlými komentáři a někdy i básněmi Daniela Vávry. ,,Zajímám se o současnou architekturu, a proto jsem se rozhodl jít se sem dnes podívat. Návrhy doplněné o autorovy básně mě skutečně zaujaly," komentoval výstavu návštěvník Jaroslav Horňák. Některé z Vávrových návrhů mohou návštěvníci vidět také na výstavě Paneland, která se taktéž koná v Brně. 

Fotografie nejrůznějších domů si mohou návštěvníci prohlédnout až do 28. ledna 2018.  Galerie architektury se nachází v Brně na ulici Starobrněnská. Před výstavou Běžet s domy se zde konala také konference Plán pro Brno, nebo také výstava “Drazí architekti…”. 

 

Klíčová slova: Architektura, Běžet s domy, Daniel Vávra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.