22.05.2019 21:36


Aktuálně: Účastníky případu nelegální výroby cigaret v Lužkovicích opět předvolal Krajský soud ve Zlíně

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Případem nelegální výroby cigaret v Lužkovicích u Zlína se ve středu znovu zabýval krajský soud. Podle obžaloby deset lidí a společnost Vltava Holding poškodili stát a výrobce cigaret Philip Morris. Předseda soudu Jiří Dufek předvolal k výpovědi Romana Šulyoka, který již byl odsouzen za trestný čin spáchaný na vlastnících společnosti Vltava Holding bratrech Levánkových.

Zlín – Krajský soud ve Zlíně ve středu znovu projednával případ nelegální výroby cigaret v Lužkovicích. Bratři Ladislav a Jan Lebánkovi, kteří vlastní společnost Vltava Holding, a dalších osm lidí podle obžaloby poškodili stát na spotřební dani z tabákových výrobků a firmu Philip Morris Brands. Údajně padělali cigarety značky Marlboro.

Soudce Jiří Dufek předvolal padesátiletého Romana Šulyoka z Teplic, kterého již dříve odsoudili za trestný čin spáchaný na Lebánkových.

Před osmi lety Šulyok investoval do stroje na výrobu cigaret, který měl v hale u Plzně. Údajně ho koupil od dnes nezvěstného podnikatele Miroslava Kříže. Tvrdí, že chtěl stroj prodat legálně zájemci z Ukrajiny za čtyřicet milionů. Podle jeho slov se mu však nepodařilo najít včas někoho, kdo by dokázal stroj sestavit, a Ukrajinec již neměl zájem. Rozhodl se tedy stroj prodat bratrům Lebánkům za nižší cenu. „Chtěl jsem na tom alespoň něco vydělat,“ uvedl Šulyok.

Další předvolaný, Martin Brázdil, měl podle výpovědí Šulyokovi pomoci se spojením komponentů a zapojením elektřiny. Před soudem uvedl, že měl za tuto práci dostat milion korun. Tvrdil, že si účtoval také za dodávku materiálu, kterou platil z vlastních peněz. Šulyok to však při výslechu popřel. Brázdil dále uvedl, že nevěděl nic o následném převozu stroje do Lužkovic.

Šulyok obviňoval Lebánky a další lidi, kteří mohli být do nelegálního obchodování zapleteni. Bál se však prozradit jejich jména veřejně. Bratři Lebánkové se bránili, že to, co říká Šulyok, jsou závažná obvinění vůči nim i ostatním lidem, která neprokázal.

Soudce předvolal několik svědků, kteří potvrdili spolupráci s vlastníky Vltava Holding, ale nikoliv na výrobě cigaret. „Vyráběli jsme jídelní lístky, potisky ubrousků a papíry na balení dárků,“ uvedl jeden ze svědků Jiří Šachl. Vyloučil, že by měli ve firmě vůbec techniku na výrobu potisků značek cigaret.

Případem se znovu začal zabývat soud poté, co bylo v lednu zrušeno rozhodnutí řízení z června minulého roku. Soudkyně Iveta Šperlichová byla podle Ústavního soudu podjata. Nyní případ soudí Dufek. Jednání bude pokračovat ve čtvrtek.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.