24.03.2018 10:53


Aktuálně: Účastníci pochodu Klepačovská bledule vyrážejí do středu Moravského krasu

Autor: Adéla Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na pochod do Moravského krasu se vydalo přibližně sto devadesát účastníků. Nejvíce navštěvované jsou trasy, které měří sedm a sedmnáct kilometrů. Na tu nejkratší se vydávají hlavně rodiče s dětmi a na sedmnáctikilometrovou vyrážejí dospělí bez potomků. Do dnešní jedenácté dopolední hodiny probíhá registrace účastníků na šestý ročník pochodu Klepačovská bledule. Počet účastníků už v tuto chvíli přesáhl celkový počet těch loňských. Organizátoři účast přikládají příznivému počasí a lepší propagaci oproti minulým ročníkům. 

Účastníci pochodu se vydávají do Moravského krasu po Klepačovské lesní cestě. Foto: Adéla Formánková

Blansko – Účastníci pochodu Klepačovská bledule vycházejí od půl osmé ráno ze startu v restauraci Na Kopci v městské části Blansko-Klepačov. Dospělí a děti od patnácti let zaplatí třicet korun a mohou si vybrat ze čtyř tras, které měří sedm, deset, sedmnáct a sedmadvacet kilometrů. Desetikilometrová trasa vede po upravených lesních cestách, takže je vhodná i pro rodiče s dětmi v kočárku. Účastníci pochodu na stanovištích sbírají razítka. Kromě nich dostanou i čaj a oplatek. 

Na letošní šestý ročník Klepačovské bledule se zatím vydalo 185 lidí. Pořadatelé Pavel Tvarog a Ladislav Kopáček si účast vysvětlují příznivým počasím pro vydání se na jeden z prvních jarních pochodů v republice. „Pochody v této době jsou stále rozjezdové. Hlavní sezóna začíná 1. dubna,“ uvedl pořadatel pochodu Tvarog, který na startu registruje účastníky. 

Bledule je turistický pochod, který Pavel Tvarog s Ladislavem Kopáčkem pořádají od roku 2012. Původně mířili na pochod Za sněženkou do krasu, ale ten organizátoři zrušili. Proto zkusili uspořádat nultý ročník Klepačovské bledule. Počítali s účastí dvaceti až třiceti lidí, ale přišlo jich 75. „Proto jsme se rozhodli, že s tím budeme pokračovat i další rok. Od té doby účast stoupá – loni šlo celkem 175 lidí,“ uvedl organizátor Ladislav Kopáček ze stanoviště u Máchova památníku.

Na Bleduli přijíždějí lidé z celé republiky. Letos jsou z největší dálky dvě starší ženy z Kroměříže. Jsou to členky Klubu českých turistů. Pochodu se účastní i obyvatelé Klepačova. „Jdeme si s kamarády provětrat hlavu. Trasu úplně nedodržujeme, občas si jdeme po svých. S manželkami nevyrážíme, protože ty mají klidnější tempo,“ uvedl účastník Petr Straka.

Oficiálně Bleduli pořádá KOHA (Klepačovská občanská hyperaktivita), ale většinu organizačních záležitostí řeší Ladislav Kopáček a Pavel Tvarog. „Na stanovištích stojí lidé, které o to požádáme. Všichni to dělají dobrovolně bez jakékoli finanční náhrady,“ uvedl Tvarog. Stanoviště jsou celkem tři – u Křivého boru, u Máchova památníku a u Býčí skály. Na kontrole u Křivého boru jsou pro děti připraveny drobné aktivity. Cíl je opět v restauraci Na Kopci, kde na účastníky čeká grilovaná klobása, pivo a nealkoholické nápoje.  

Klíčová slova: Klepačovská bledule, pochod Moravským krasem, turistické pochody, pěší pochody, Moravský Kras

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.