20.05.2016 16:26


Aktuálně: Soutěž Máš umělecké střevo? vyhrála dvojice studentů z Brna

Autor: Markéta Puldová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vítězi letošního ročníku studentské soutěže Máš umělecké střevo? se stala dvojice  studentů Viktorie Kačínová a Adam Směták ze Střední školy umění a designu v Brně. Ocenění získali za svoji instalaci nazvanou Batoh. Cenu jim udělili členové odborné poroty dnes odpoledne v Moravské galerii v Brně. Soutěž se konala již posedmé a letošním tématem byl Portrét vs. autoportrét. 

Brno – V soutěži Máš umělecké střevo? zvítězili Viktorie Kačínová a Adam Směták se svým dílem Batoh. Rozhodli o tom členové odborné poroty dnes odpoledne v brněnské Moravské galerii. Kromě diplomu si na slavnostním vyhlášení převzali i putovní Cenu uměleckého střeva. Tu jim předala umělkyně Kateřina Šedá.

Na projektu, který porotci považovali za nejzajímavější, pracovali autoři několik měsíců.  „Byl to opravdu dlouhý proces. Instalace vznikala postupně, vždycky když jednoho něco napadlo, tak jsme si okamžitě zavolali, abychom nápad společně probrali. Celkově nám to mohlo zabrat několik měsíců, přesně to ale nevíme,“ popsal společnou práci vítěz Adam Směták.

                          Moravská galerie v Brně (autor: Markéta Puldová)

Kromě tří nejlepších děl porotci udělili speciální cenu i dalším třem pracím. Letos tak učinili poprvé, doposud ji získalo vždy pouze jedno dílo. Letos ji dostaly projekty Tvoje tvář má známou chuť, Maminka a Sociální sítě v reálném životě.

Soutěž, která je určená především pro žáky středních škol, se koná již posedmé. Tématem letošního ročníku byl Portrét vs. autoportrét. Organizátoři toto téma vnímají jako vysoce aktuální, protože v dnešní době nejrůznější technologií mohou lidé zachytit svůj autoportrét téměř kdykoliv.

Forma, jakou studenti zadané téma zpracovávali, nebyla nijak omezená. Studenti tak na soutěži prezentovali jak obrazy, tak do svých výtvorů zapojili i nové technologie či balónky.  Porotcům ale i návštěvníkům studenti ukázali opravdu různorodá díla. „Nejvíce mě zaujaly právě netradiční projekty, jako jsou třeba videonahrávky. U některých děl jsem žasla nad tím, jakou mají mladí lidé fantazii,“ řekla návštěvnice Dana Doláková.

Studenti museli projekty zpracovávat vždy po skupinách. „Rádi spolu tvoříme, ale občas to bylo trápení. Několikrát jsme se pohádali, ale většinou to pramenilo z toho, že jsme se pouze špatně pochopili. Pak jsme se ale rychle smířili. Možná právě to smíření nás v naší práci vždycky posunulo dál,“ zamyslela se vítězka Viktorie Kačínová.

Nejzajímavější finálová díla mohou lidé zhlédnout na výstavě, která potrvá od 21. května do 29. května. K vidění bude v prvním patře brněnského Místodržitelského paláce.

Soutěž Máš umělecké střevo? vznikla v roce 2009 jako vzdělávací projekt lektorského centra GASK v Kutné hoře. Od té doby se do jejího pořádání zapojily i další instituce, například Národní Galerie v Praze nebo Moravská galerie v Brně. Od roku 2012 je soutěž součástí doprovodných aktivit Ceny Jindřicha Chalupeckého. 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.