05.12.2010 00:49


AKTUÁLNĚ: Slam Poetry umí udělat z poezie zábavu pro všechny

Autor: Vojtěch Šprdlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V oblaku cigaretového dýmu stojí dva mikrofony. K jednomu z nich přichází muž, zdá se být trochu nervózní. Má tři minuty na to, aby svým textem pobavil publikum a naklonil si porotu na svou stranu. Tak vypadá Slam Poetry, soutěž v přednesu poezie. Tentokrát však poezie v trochu jiném hávu.

Autor: Vojtěch Šprdlík

BRNO - Proměnu prodělala i samotná Fléda, na tanečním parketu se objevilo asi deset řad divadelních sedadel. Zvolna přicházející návštěvníci zanedlouho všechna sedadla obsadili a po vybrání poroty soutěž mohla začít. Porota totiž na rozdíl od televizních show neměla vlastní pultík, ale byla náhodně vybrána přímo z obecenstva.

Jestliže někteří v sále před začátkem nevěděli, co mají čekat, první vystoupení z celkových osmnácti (tj. každých z devíti soutěžících měl dvě vystoupení) hodně napovědělo. Muž s přezdívkou Mruczivák svými slovními obraty bavil Flédu už od prvních veršů, jeho trefné a aktuální postřehy nemohly zůstat bez odezvy. Dalších osm soutěžících se nenechalo zahanbit a jeden po druhém vrhali do publika básně plné briskních metafor, které se rodily v jejich hlavách přímo na místě.

Něžné pohlaví zastupovala Máša z Prahy, její rýmy nebyly však jemné ani trochu. „Tak mám přidat, ha?“ setřela posměváčka z publika a spustila spontánní proud slov, za který by se nemusel stydět ani raper při hiphopovém battlu. Asi nejvíce poetické texty představil mladík, který si říká Chaver. Publikum zjevně na jeho hluboké básně nebylo zvědavé a to se projevilo i na konečném hodnocení.

Intermezzo mezi první a druhou částí soutěže obstarala dvojice básníků Tomáš Vtípil a Pavel Zajíček. Frenetické opakování slov „Toto je fikce! Toto je fantasmagorie!“ společně s hudebním doprovodem a světelnými efekty vytvořila těžkou a hutnou atmosféru, jako by si diváci měli připomenout, že poezie není jenom odlehčené satirické vtipkování.

Do druhé části vstupovali jako favorité tři soutěžící, kteří v prvním kole získali nejvíce hlasů. Vítěz brněnského kola Slam Poetry Mirek Kynčl vsadil ve své básni na věčné téma žen a sklidil bouřlivý potlesk. Další slammer, Jan Jílek, trefně a přesně vystihl dnešní dobu plnou facebookového palce nahoru, odpovědí mu bylo další kolo aplausu. Největší úspěch však měl Jakub Foll, když si ve své improvizaci dokonce nechal poradit téma a hlavní slova a následně vytvořil neuvěřitelnou mozaiku veršů a metafor.

Foll sice vyhrál třicet tisíc korun, ale jako by na Flédě o peníze vůbec nešlo. Diváci živě diskutovali o tom, co právě viděli, nejvíce s úsměvem na rtech a spokojeným pokyvováním hlavou. „Vyhrál to ten správný, fakt byl nejlepší,“ souhlasilo dredaté děvče s velkými brýlemi. A pak že poezie už nikoho nebaví.

Klíčová slova: Slam Poetry, Fléda, poezie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.