15.11.2015 13:02


Aktuálně: Skončila charitativní výstava. Na chráněné bydlení se vybralo celkem 300 tisíc

Autor: Klára Slavíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ranní bohoslužba právě ukončila čtyřdenní charitativní akci Bienále pro diakonii. Hlavním bodem programu byla prodejní výstava darovaných obrazů, která dohromady se vstupným na kulturní program vydělala zhruba 300 tisíc korun. Částka však ještě není konečná. Pořádající organizace peníze použije na dobudování chráněného bydlení pro postižené v Nosislavi. Akci pořádala charitativní organizace Diakonie, která funguje při Českobratrské evangelické církvi.

Autor: Klára Slavíčková

Brno  Bienále pro diakonii je pravidelná charitativně-kulturní akce pořádaná každé dva roky. Letos se uskutečnil její pátý ročník. Prodejní výstava je založená na ochotě lidí darovat. Známí i méně známí umělci dají svá díla k prodeji. Výtěžek z obrazů prodaných v aukci nebo ve volném prodeji jde poté na předem určený účel.

 Součástí akce byly večery plné kultury a zábavy. „Letos jsme se snažili udělat program co nejpestřejší, aby přilákal širokou skupinu lidí. Kromě kulturních akcí jsme zařadili například košt svatomartinských vín nebo šachový turnaj,“ uvedla Lenka Svobodová, hlavní organizátorka akce. Bienále ve středu večer zahájil Ukulele orchestr jako Brno, který svými tanečními hity v podání třinácti různých ukulelí, rozproudil atmosféru a roztančil publikum. Po koncertu začala aukce obrazů, na které se vydělalo celkem 129 tisíc korun. Aukcí provázel herec divadla Husa na provázku Vladimír Hauser. Nejdražší obraz stál 45 tisíc, byla to Kostka II. od Tomáše Tichého. „Uvažuju, že si koupím jeden obraz, ale uvidím, až jak se vyvine jeho cena v aukci, nemůžu si dovolit za něj zaplatit více než pět tisíc. Něco si tu určitě koupím, protože chci akci podpořit,“ uvedl účastník aukce Petr Švancara. V dalších dnech připravovali baristé pro návštěvníky speciální druhy kávy, šachový mistr předvedl v turnaji své umění a ochutnávalo se víno. Poslední večer se nesl v poetickém duchu, své básně přednesl Vít Slíva. Dnes ráno zakončila bienále bohoslužba.

Diakonie je nezisková organizace působící po celé České republice. Zaměřuje se na pomoc lidem, kteří se vlivem postižení, nemoci nebo věku dostali do nepříznivé životní situace. Provozuje různá zařízení pro lidi v nouzi. Snaha pomáhat pramení z křesťanských hodnot, organizace působí pod záštitou Českobratrské církve evangelické.

Výtěžek z akce pomůže dovybavit takzvané chráněné bydlení v Nosislavi. Peníze z minulého ročníku zajistily výstavbu tohoto zařízení pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Letošní ročník pomůže s jeho dovybavením a uvedením do provozu. Účelem stavby centra je nabídnout starým lidem a lidem s postižením příjemné místo k žití, které jim pomůže uspokojit všechny jejich potřeby a dá jim šanci vést plnohodnotný život.

Letošnímu ročníku předcházely už čtyři charitativní výstavy. První ročník proběhl už v roce 2007 v Praze a od minulého ročníku se akce přesunula do Brna. Každý rok má výstava motto z bible. To letošní znělo „To vše jsem vám říkal v obrazech.“  Podle faráře, který vedl dnešní bohoslužbu, vyjadřuje důležitost obrazové a metaforické komunikace.

Klíčová slova: bohoslužba, aukce, diakonie, Českobratrská evangelická církev

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.