26.10.2014 22:26


Aktuálně: Protesty v Budapešti se vyostřují, hrozí státní převrat

Autor: Monika Rozsypalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Maďarská vláda nedávno navrhla zdanění přenosu dat na internetu, proti kterému se veřejnost bouří. Přes sto tisíc Maďarů se zapojilo do protestů na sociálních sítích a vyhlásilo na dnešní den od osmnácti hodin demonstraci. Tisíce lidí nyní v centru Budapešti hlasitě protestují a někteří z nich požadují svržení vlády. Mnoho Čechů situaci napjatě sleduje on-line. 

Brno, Budapešť – Přes čtyřicet tisíc lidí potvrdilo účast na demonstraci, řada z nich požaduje odstoupení premiéra Viktora Orbána. „Ještě v roce 2008 byla Orbánova strana Fidesz proti internetové dani,“ vysvětluje hlavní organizátor demonstrace Balázs Gulyás. Vyzývá k pokojnému a nenásilnému vývoji akce.

Demonstrativní mávání mobily v Budapešti. Foto: Jancsik István

Vláda požadovala 150 forintů za každý využitý gigabajt na internetu, což je v přepočtu čtrnáct korun. Ve středu návrh změnila na měsíční daň maximálně třiašedesát korun běžným uživatelům. Protestujícím však vadí nejen daň za internet, ale i zhoršující se podmínky v zemi, nízké platy, které vyvolávají masivní emigraci, a korupce. „Budeme první zemí, kde budou prostitutky levnější než sledování porna,“ ozývá se posměšně jeden z demonstrantů. Vláda však chce údajně získané peníze použít především na stavbu nových budov, nikoli do státního rozpočtu.

Náměstí Jósefa Nádora je přeplněné. „Zlodějům daně neplatím!“ hlásí jeden z transparentů. Demonstranti symbolicky zdvihají telefony k obloze. „To nedovolím!“ skandují. O půl sedmé večerní přednesl hlavní organizátor za všechny demonstrující vládě osmačtyřicetihodinové ultimátum, aby zrušila návrh o zdanění internetu. Dav se přesouvá před budovu vládní strany Fidesz, před kterou rozhořčeně hází pokažené telefony nebo klávesnice. Ulice jsou přeplněné, ale pochod je i po hodině stále nenásilný. Podle odhadů se o půl osmé v ulicích pohybuje asi deset tisíc protestujících. „Svobodná země, svobodný internet!“ křičí dav. Ozývá se i kritika médií a premiéra. 

V osm hodin organizátoři vyhlásili konec dnešní akce, ale nikoli iniciativy. Pokud vláda na ultimátum nepřistoupí, hrozí další demonstrací. Někteří odcházejí, jiní se rozhodli zůstat a zaútočit na budovu strany Fidesz. „Revoluce!“ křičí dav, který se snaží vtrhnout do budovy. Pár demonstrantů rozbilo okna, jiní se dostali na balkón. Od budovy jsou slyšet ostré rány jako výstřely nebo výbuchy. Budovu obklíčují policisté a vyzývají shromážděné k odchodu.

Většina těch, co protestují za bezplatnost internetu, odchází. Ti, co zůstali, požadují svržení vlády. Před devátou hodinou policie vyzývá k okamžitému odchodu. I když demonstrace oficiálně skončila a organizátoři, stejně jako řada demonstrantů odešla, tvrdé jádro shromáždění zůstalo a i v půl desáté večer se dav jen velmi pomalu zmenšuje a stále protestuje. „Fašistická diktatura,“ ozývají se nyní dokonce silná slova z davu. Policie přihlíží. Televize Hír Tv hlásí, že někdo napadl jejich reportéra. Demonstrantů ubývá.

Postup demonstrace mezitím napjatě sleduje řada lidí v Česku a o situaci v Maďarsku, především na sociálních sítích, živě diskutuje. „Nejdřív jsem to bral jako fór. Ale je to síla, ti lidi už fakt nevědí, co zdanit. Gigabajt za třináct korun? Nedivím se, že demonstrují,“ uvádí k problému Jiří Výšina. Jiní připisují zodpovědnost nikoli rozhodnutí maďarské vlády, ale špatně nastavenému systému. „Tomu se říká Evropská unie, budeme stále více danit a regulovat až do chvíle, kdy taková zátěž neumožní fungování,“ vysvětluje své přesvědčení Zdeněk Kopša. Občas se na internetu dokonce mluví o tom, že se z Maďarska se začíná vytrácet demokracie, také se obávají ohrožení tuzemska. „Je tam hrozně moc lidí. Když jsem viděla, co se v Budapešti děje, strašně mě to vyděsilo, je to kousek od nás. Nejdřív Ukrajina, teď Maďarsko, kdy přijde revoluce sem?“ vyjadřuje své znepokojení Petra Krajčová.

Redakce sledovala a zaznamenávala dění online pomocí serverů Ustream a Informace bez hranic.

Klíčová slova: Maďarsko, zdanění internetu, demonstrace, Budapešť, svržení vlády

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.